Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy odholują samochód?

Jerzy Bitner
Kiedy samochód może zostać odholowany?
Kiedy samochód może zostać odholowany?
Jerzy Bitner
Kiedy samochód może zostać odholowany? Jak się zachować, gdy widzimy jak nasz pojazd jest wywożony przez służby miejskie? Oraz, w jakiej sytuacji odholowane auto przejdzie na własność Skarbu Państwa?

Przyjechaliśmy samochodem do pracy, na uczelnię albo wybraliśmy się do miasta, by załatwić jakąś sprawę. Parkujemy nasze auto, a po pewnym czasie powracamy i okazuje się, że samochodu nie ma! Co się stało? Istnieją dwie możliwości: albo auto zostało skradzione, albo odholowane przez miejskie służby. Oczywiście w naszym interesie jest jak najszybsze wyjaśnienie przyczyny zniknięcia pojazdu.

Jeśli zaparkowaliśmy samochód w sposób prawidłowy, to niestety najbardziej prawdopodobna jest kradzież auta. W takim przypadku rzecz jasna musimy jak najszybciej powiadomić o tym smutnym fakcie Policję.

Jeżeli zaś nasze auto zaparkowaliśmy w sposób nieprzepisowy, to istnieje szansa, że uda się nam je odzyskać, chociaż będzie to kosztowne.

Zobacz też: Kary za parkowanie miejscu dla niepełnosprawnych w 2017 roku

Kiedy pojazd może zostać odholowany?

Ustawa Prawa o ruchu drogowym określa ściśle przypadki, w których policja, straż miejska, a także służby prowadzące akcję ratunkową mogą usunąć pojazd z drogi. Stanowi o tym art. 130a:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I. Pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela, na podstawie dyspozycji wydanej przez uprawnione podmioty (zgodnie z art. 130a ustawy) w przypadku:

(wymieniamy tylko te punkty, które dotyczą parkowania)

1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy;

5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Zobacz też: Ile kosztuje odholowanie samochodu przez straż miejską w 2017 roku?

III. Ponadto pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

Oznacza to, że nasze auto może być odholowane, jeżeli zaparkowaliśmy je np. w obrębie skrzyżowania i ogranicza ono widoczność albo na przejściu dla pieszych.

Pojazd zostanie odholowany również w sytuacji, kiedy zajęliśmy (nie mając do tego uprawnień) miejsce postojowe przeznaczone dla inwalidy.

Auto może zostać usunięte także w przypadku, jeżeli zostało zaparkowane w obszarze obowiązywania znaku B-36 „Zakaz zatrzymywania się” z umieszczoną pod nim tabliczką T-24 uprzedzającą o możliwości odholowania pojazdu na koszt właściciela.

Kiedy samochód może zostać odholowany?

Kiedy samochód może zostać odholowany?

W wyjątkowych wypadkach nasz samochód może zostać usunięty, jeśli np. utrudnia dojazd do budynku wozom bojowym straży pożarnej, w razie prowadzenia akcji gaśniczej. Wówczas jednak poniesiemy koszty odholowania tylko wówczas, gdy był on zaparkowany nieprawidłowo.

Zobacz też: Czy można parkować na "awaryjnych"?

Co robić jeśli zauważymy, że na miejscu, w którym zaparkowaliśmy, nie ma naszego auta?

Powinniśmy zadzwonić do straży miejskiej (tel. 986) albo do policji (tel. 997) i spytać, czy nasz samochód został odholowany. Obie te służby mają wykazy usuniętych pojazdów. Jeżeli okaże się, że naszego samochodu nie ma w takim wykazie, to od razu zgłaszamy jego kradzież. Jeśli jest, musimy udać się do siedziby policji lub straży miejskiej.

Za nieprawidłowe parkowanie zostaniemy najprawdopodobniej mandatem, który może nas kosztować od 100 do 1000 złotych w zależności od rodzaju popełnionego wykroczenia związanego z parkowaniem. Nałożona też zostanie na nas opłata za odholowanie, która maksymalnie wynosi 485 złotych za samochód o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

Ponadto będziemy musieli wnieść opłatę za przechowywanie pojazdu na parkingu depozytowym. Wynosi ona 39 złotych za każdą dobę. Jeśli zatem odbierzemy samochód dopiero następnego dnia, to zapłacimy za parking depozytowy 78 zł.

Uwaga! Może okazać się, że funkcjonariusze, którzy zajmują się rozliczaniem kierowców usuniętych pojazdów, pracują np. tylko do godziny 16:00. Jeżeli nie zdążymy, będziemy mogli załatwić tę sprawę dopiero następnego dnia.

Po załatwieniu formalności kolejna czynność to dokonanie opłaty za usunięcie pojazdu na poczcie lub banku. Dowód wpłaty powinien zawierać imię i nazwisko albo nazwę właściciela pojazdu oraz numer rejestracyjny samochodu. Z tym dowodem wpłaty pojedziemy na wskazany nam parking depozytowy. Czasami może on być zlokalizowany na peryferiach miasta albo nawet po za miastem. Nie zawsze też pojazd można odebrać o każdej porze doby.

Zobacz też: Czy można parkować na klepisku?

Jak się zachować w sytuacji, gdy widzimy jak odholowują nasze auto?

Zazwyczaj wybiegamy z domu i próbujemy uprosić strażnika albo policjanta, aby nam darowali wykroczenie, oczywiście deklarując, że zaraz stąd odejdziemy. Niewiele to nam jednak pomoże. Jeżeli samochód znajduje się już na lawecie, to może zostać z niej zdjęty, ale i tak będziemy musieli zapłacić za przyjazd holownika. Podobnie będzie w sytuacji, gdy holownik dopiero wyjechał ze swojej bazy, ale został wezwany przez policjanta lub strażnika miejskiego do naszego samochodu.

Określa to art. 130a ust 2a ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Od usunięcia pojazdu odstępuje się, jeżeli przed wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu lub w trakcie usuwania pojazdu ustaną przyczyny jego usunięcia. Jeżeli wydanie dyspozycji usunięcia pojazdu w przypadkach, o których mowa w ust. 1-2, spowodowało powstanie kosztów, do ich pokrycia jest obowiązany właściciel pojazdu.

W przypadku samochodu osobowego lub innego samochodu o dmc do 3,5 t opłata wynosi w tym przypadku 239 zł.

właściciel i użytkownik pojazdu ponoszą koszty odholowania

Z kolei art. 130a ust. 10h stanowi, że koszty związane z usuwaniem, przechowywaniem, oszacowaniem, sprzedażą lub zniszczeniem pojazdu, powstałe od momentu wydania dyspozycji jego usunięcia do zakończenia postępowania, ponosi osoba będąca właścicielem tego pojazdu w dniu wydania dyspozycji usunięcia pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 10d i 10i. Jednakże, zgodnie z ust. 10i tego artykułu, jeżeli w chwili usunięcia pojazd znajdował się we władaniu osoby dysponującej nim na podstawie innego niż własność tytułu prawnego, osoba ta jest zobowiązana solidarnie do pokrycia kosztów, o których mowa w ust. 10h. Zatem rozstrzygnięcie związane z odstąpieniem od usunięcia pojazdu dotyczy obowiązku solidarnego stron.

Jeśli więc usunięty samochód nie należy do nas, ale jest pojazdem wypożyczonym albo firmowym, to wówczas obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie pojazdu obciąża solidarnie jego właściciela i osobę, która auta używała.

Zobacz też: Jak pozbyć się wraku blokującego miejsce parkingowe?

Jeśli nie odbierzemy auta z parkingu możemy je stracić

Są to oczywiście przypadki wyjątkowe, ale może zdarzyć się, że np. zaparkowaliśmy samochód w sposób utrudniający ruch i wyjechaliśmy do pracy do innego miasta albo za granicę na dłuższy czas. Trzeba pamiętać, że po upływie 3 miesięcy od usunięcia pojazdu prezydent miasta występuje do sądu z wnioskiem o przejście własności pojazdu na skarb państwa.

Po upływie 6 miesięcy od usunięcia pojazdu na mocy ustawy uznaje się ten pojazd za porzucony.

Zobacz też: Strefy płatnego parkowania a mandaty

Lepiej nie dawać powodu do usunięcia samochodu

Jak widzimy konsekwencje odholowania auta są dość przykre, gdyż uszczupli to nasz portfel o kilkaset złotych, a także oznacza sporo czasochłonnych formalności i emocji. Z drugiej strony takie dolegliwości słusznie należą się tym kierowcom, którzy parkują swoje auta w sposób bezmyślny i egoistyczny, utrudniając ruch innym, a nawet stwarzając zagrożenie. Wniosek jest prosty: o wiele lepiej jest parkować nasz samochód zgodnie z przepisami, gdyż wówczas na pewno nie będziemy musieli bać się jego odholowania.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy Polacy przesiądą się na rowery elektryczne, jeśli dostaną dotację na ich zakup?

    Rynek rowerów elektrycznych rozwija się w Polsce powoli, głównie z powodu wysokich cen takich pojazdów. To właśnie one są główną przeszkodą w zakupie elektryka – przypominają eksperci Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego przy okazji Światowego Dnia Roweru, przypadającego 3 czerwca. Czy rozwiązaniem mogłoby być wprowadzenie dopłat do zakupu elektrycznych dwóch kółek?

    Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio, czyli 510-konna, włoska koniczynka

    Ma 2,9-litrową, podwójnie doładowaną V-szóstkę pod maską. Motor oferuje 510 koni i rozpędza ważącego 1800 kg SUV-a do pierwszej setki w 3,8 sekundy. A do tego robi to przy akompaniamencie wydechu Akrapovica. To musi być Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio.

    Test: Alfa Romeo Stelvio Quadrifoglio. Czterolistna koniczyna na szczęście. Dosłownie!

    Czterolistna koniczyna, czyli quadrifoglio, przynosi szczęście. I w tym aucie się to sprawdza. Tyle że nie będzie to szczęście w miłości czy grach losowych. Super-SUV Stelvio sprawi, że podczas jazdy uśmiech nie zniknie z twojej twarzy. Będziesz szczęśliwy. Po prostu!

    Innowacyjna produkcja pyłów gumowych w Polsce. A wszystko przy zakładzie Michelin

    Przy olsztyńskiej fabryce opon Michelin rusza zaawansowany technologicznie zakład produkcji pyłów gumowych wytwarzanych z opon poddanych recyklingowi. Uruchomienie zakładu to znaczący krok w rozwiązywaniu środowiskowego problemu zużytych opon.

    Kara za brak OC w 2024 roku? Kwota mrozi krew w żyłach kierowców

    Kierowcy w Polsce niedługo staną się gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dobija się ich bowiem kolejnymi opłatami. Tym razem mówimy o prostym błędzie i wynikającej z niego karze. Ta po 1 stycznia 2024 roku sięgnie 8,4 tys. zł!

    Z kartą GreenWay naładujesz auto w IONITY. Dotyczy to całej Europy

    Klienci GreenWay będą mogli korzystać ze stacji ładowania IONITY na terenie całej Europy. Do ładowania swojego samochodu elektrycznego kierowcom wystarczy standardowa karta RFID GreenWay.

    Koniec diesla jest bliski? To nie takie proste...

    Udział diesla w rynku w Europie systematycznie maleje. Tylko czy to oznacza, że koniec diesla jest bliski? To chyba zbyt daleko idący wniosek. Jak aktualnie wygląda sytuacja w branży i jaka przyszłość czeka auta z silnikiem wysokoprężnym? Sprawdźmy.

    Toyota Yaris 2024 ze 130-konną hybrydą. Mocniejszy napęd to nie koniec zmian

    W Toyocie Yaris 2024 debiutuje nowa hybryda o mocy 130 KM. Nowy napęd o oznaczeniu Hybrid 130 będzie dostępny w dwóch wersjach. A to nie koniec nowości. Ulepszone są też systemy bezpieczeństwa i ekrany.

    Używany Volkswagen Passat B8 (2014 – 2023). Awarie, wady, ceny, opinie

    Dymiący diesel w Passacie świetnie pasował do białych skarpet i sandałów. Generacja B8 nie jest jednak dymiąca, bywa naprawdę droga na rynku wtórnym, a przez to jest wybierana przez bardziej wysublimowanych klientów. Czy jednak jest tak pancerna jak poprzednicy?

    Opel Corsa 2023. Lifting dodaje do gamy 48-woltową hybrydę

    Opal zaprezentował poliftingowe wydanie Corsy F. Modernizacja kojarzy się z delikatnymi zmianami? Na polu stylistycznym być może i tak. Małego hatchbacka czeka jednak rewolucja technologiczna.

    Jak podróżować autem ze zwierzętami?

    Podróż autem ze zwierzęciem może być prawdziwym wyzwaniem. Co zatem zrobić, aby zadbać o komfort, ale i bezpieczeństwo czworonoga oraz zabezpieczyć auto przed zniszczeniami? Jest kilka porad, które powinniście poznać.

    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8 (2007 – 2015). Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K (2015 – 2021). Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...