| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Wydano 212 tys. 548 nowych kart parkingowych

Wydano 212 tys. 548 nowych kart parkingowych

Karty parkingowe wydane przed lipcem 2014 r., straciły ważność z końcem czerwca 2015 r. Jak przebiegł trwający półtora roku proces wdrażania nowego systemu kart?

212 tys. 548 nowych kart parkingowych wydano od 1 lipca 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. - poinformował w czwartek w Sejmie pełnomocnik rządu ds. niepełnosprawnych Jarosław Duda. Według niego trwający 18 miesięcy proces wdrażania nowego systemu przebiegł sprawnie.

Pełnomocnik był pytany o wdrożenie systemu nowych kart przez posłów PO - Sławomira Piechotę i Rajmunda Millera.

Stare karty parkingowe (sprzed lipca 2014 r.) straciły ostatecznie ważność z końcem czerwca br. Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na "kopertach"; jest wydawana niepełnosprawnym lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zobacz też: Strefy płatnego parkowania a mandaty

Jak poinformował Duda, wydano 210 tys. 173 kart parkingowych uprawnionym osobom z niepełnosprawnościami i 2375 kart dla placówek. Wcześniej resort pracy szacował, że kart było ok 800 tys. Według Dudy, można więc domniemywać, że były używane w sposób nieprawidłowy i zmiana prawa uporządkowała ten obszar. Dodał, że efekt przyniosło też podwyższenie kar za parkowanie na "kopercie" z 500 zł do 800 zł, 2 tys. zł za nieuprawnione posługiwanie się takim dokumentem oraz odholowywanie aut. "To niewątpliwy straszak" - ocenił.

Piechota mówił, że dochodzą do niego informacje, iż sądy przyznają prawo do kart parkingowych osobom, które nie spełniają ustawowych kryteriów do tego, np. osobom o lekkim stopniu niepełnosprawności czy bardzo malutkim dzieciom. "Co w takich sytuacjach robią przewodniczący powiatowych zespołów orzekających o niepełnosprawności?" - pytał.

Duda przypomniał, że osoby uprawnione do otrzymania karty parkingowej mogą ją uzyskać w dowolnym zespole orzekającym na podstawie złożonego przez siebie, osobiście, wniosku. Zaznaczył, że od decyzji o odmowie wydania karty parkingowej - gdy osoba nie spełnia przesłanek z ustawy i nie posiada wskazania do tego w orzeczeniu o niepełnosprawności - nie przysługuje odwołanie do sądu.

Przyznał, że biuro pełnomocnika obserwuje wzrost zainteresowania uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawności lub o jego stopniu i można to łączyć ze zamianami dot. kart parkingowych. "Ale to nie musi być jedyna przyczyna" - zaznaczył.

Zobacz też: Przepisy dot. Kart Parkingowych dla niepełnosprawnych w 2015 r.

Podał, że nastąpił wzrost liczby wniosków o wydanie orzeczenia o 13 pkt proc. Wydanych orzeczeń jest o 10,5 pkt proc. więcej, a odwołań od decyzji - 26 proc. Duda zaznaczył, że dla jego biura kluczową kwestią jest ujednolicenie procedur, by było jak najmniej odwołań.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »