reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Parking strzeżony, a uszkodzenie samochodu

Parking strzeżony, a uszkodzenie samochodu

Czy w przypadku uszkodzenia samochodu zaparkowanego na płatnym parkingu możemy dochodzić zwrotu kosztów naprawy od właściciela parkingu? Możemy o ile jest to parking strzeżony, a nie po prostu płatny dozorowany.

Parking strzeżony, czy dozorowany?

Jest zasadnicza różnica, czy zostawiamy samochód na parkingu strzeżonym, czy dozorowanym. Oba są zazwyczaj płatne.

Prawo jasno określa, jaki parking nosi cechy strzeżonego. W myśl przepisów parking strzeżony jest ogrodzony, ma budkę strażniczą, zamykaną bramę (i/lub szlaban), kolczatkę. Do każdego pojazdu powinien być przypisany numerek i konkretne miejsce postojowe.

Na parkingu dozorowanym również zazwyczaj jest obecna osoba doglądająca pozostawionych tam pojazdów, ale rzadko kiedy do każdego auta są przypisywane konkretne miejsca.

Zobacz też: Kiedy straż miejska może odholować auto?

Parking strzeżony, a parking dozorowany – odpowiedzialność za szkody

W myśl obowiązujących przepisów wykupując miejsca na parkingu dozorowanym, zawieramy jedynie umowę najmu miejsca parkingowego. Tym samym, właściciel parkingu i/lub sprzedający nam usługę pracownik nie odpowiadają finansowo w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu.

Natomiast w przypadku parkingu strzeżonego wykupujemy usługę przechowania. Tym samym zgodnie z umową mamy prawo odebrać samochód w stanie nienaruszonym. To przechowawca, czyli parking bierze na siebie odpowiedzialność za samochód.

Ale zdarza się, ze właściciele parkingów, które na pierwszy rzut oka wyglądają na strzeżone chcą oszukać swoich klientów i uniknąć odpowiedzialności  wieszają w niewidocznym miejscu tabliczkę "parking dozorowany". W takim przypadku prawo stoi po stronie klientów, bowiem jeżeli parking spełnia warunki strzeżonego (opisane wyżej) mimo braku informacji, możemy go za parking strzeżony uznać.

Zobacz też: Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama