reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Postój i parkowanie > Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

Jak wykupić kopertę: abonamentowe miejsce parkingowe?

W centrach miast szukając miejsca parkingowego mijamy miejsca, na których widnieje namalowana koperta. Nie są to jednak miejsca zarezerwowane dla inwalidów. Taką kopertę można wykupić dla pracowników lub klientów swojej firmy. W jaki sposób wykupić abonament na miejsce parkingowe?

Miejscami parkingowymi dysponuje zarządca drogi lub terenu, na którym jest zlokalizowany parking. W przypadku miejsc parkingowych zlokalizowanych na terenie prywatnym miejsca oznaczone kopertą są zwykle miejscami dla niepełnosprawnych klientów firm. Pozostałe miejsca mimo, że nie mają znaku koperty, mogą być także zarezerwowane tylko dla klientów lub pracowników firmy, o czym informuje nas znak umieszczony przed parkingiem. Może to być tabliczka informacyjna pod znakiem D-18 „parking”.

Koperta na parkingach miejskich

Niektóre miasta posiadają w swojej ofercie możliwość dzierżawy miejsca parkingowego. W zależności od miejscowości, w której mieszkamy opłata taka może się wahać od stu do nawet kilkuset złotych. Jeżeli miejsce, o które się staramy znajduje się poza strefą płatnego parkowania, a chcielibyśmy uzyskać również możliwość rezerwacji miejsca parkingowego, miasto może zgodzić się na zajęcie pasa drogowego na zasadzie wyłączności. Wtedy opłata może być naliczana zgodnie z rozporządzeniem Urzędu Miasta, który jest właścicielem dróg miejskich. Opłata jest naliczana za każdy zarezerwowany metr kwadratowy. W systemie dziennym stawki mogą wynosić od kilkudziesięciu groszy za m2. Czasem możliwe jest też wniesienie opłaty długoterminowej.

Zobacz też: Kiedy samochód może być usunięty z drogi przez policję i straż miejską?

Ograniczenia w przyznawaniu kopert

Zarządca może określić procent miejsc parkingowych, które na danym obszarze przeznaczy na miejsca abonamentowe (koperty). Okazuje się, że w niektórych miastach na przyznanie miejsca abonamentowego czeka się nawet kilka lat. Zwykle jest tak w centrach, gdzie parkingi są bardzo zatłoczone. W regulaminie mogą zostać wprowadzone dalsze ograniczenia, które specyfikują rodzaj, a nawet ilość pojazdów, które mogą korzystać z jednej koperty. Mogą także pojawić się ograniczenia dotyczące ewentualnego zabezpieczania miejsc składanymi słupkami. Regulaminy zastrzegają także możliwość anulowania umowy, jeżeli w danym obszarze zapadnie decyzja o zmianie organizacji ruchu.

Zobacz też: Kto może korzystać z miejsca dla niepełnosprawnych?

Procedury przy wykupie koperty

Dokumenty i tryb rozpatrywania przyznania czasowego zajęcia pasa do celów parkingowych lub miejsca abonamentowego w płatnej strefie parkowania są określane w miejskich rozporządzeniach. Załączone regulaminy określają, jakich formalności musimy dokonać. I tak przykładowo, może to być złożenie wniosku lub prośby o przyznanie miejsca na parking oznaczony kopertą, w którym możemy zostać poproszeni o narysowanie szkicu miejsca oraz wpisania uzasadnienia. Mogą również być potrzebne dokumenty poświadczające prowadzoną działalność gospodarczą w pobliżu parkingu, na których chcemy uzyskać miejsce parkingowe. Może to być m.in. przedstawienie aktu własności lub wynajmu lokalu i wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub KRS.

Formalności związane z uzyskaniem abonamentowego miejsca parkingowego lub zgody na zajęcie pasa ruchu na wyłączność dla celów parkingowych możemy załatwić w wydziałach urzędów miast odpowiedzialnymi za ulice lub w powołanych instytucjach zarządzających, takich jak Zarząd Ulic i Mostów, Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów, itp.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jak wykupić kopertę - abonamentowe miejsce parkingowe? Fot. Newspress
Jak wykupić kopertę - abonamentowe miejsce parkingowe? Fot. Newspress

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama