REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak odzyskać auto, które zostało odholowane na policyjny parking?

Odzyskanie samochodu oholowanego na policyjny parking będzie oznaczało spory wydatek Fot. Fotolia
Odzyskanie samochodu oholowanego na policyjny parking będzie oznaczało spory wydatek Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Łamanie zakazu parkowania i zostawianie auta gdzie popadnie może się zakończyć jego odholowaniem. Oczywiście - to nie koniec świata, ale uprzedzamy - odzyskanie samochodu będzie oznaczało spory wydatek i godziny spędzone w urzędach.

Dlaczego auto pojechało na parking?

Nasz samochód może zostać odholowany na parking depozytowy w bardzo konkretnych przypadkach. Określają je artykuły 50a i 130a „Prawa o ruchu drogowym”.

REKLAMA

Po pierwsze auto może zostać usunięte z drogi, gdy zagraża bezpieczeństwu. To na przykład częste parkowanie przy samym skrzyżowaniu, przystanku czy przejściu dla pieszych. Jeśli nasze auto ogranicza widoczność na tyle, że w danym miejscu dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, możemy być pewni, ze holownik zjawi się w ciągu kilkunastu minut.

Zobacz również: Jaka jest odpowiedzialność właściciela parkingu?

REKLAMA

Jeśli nie mamy uprawnień do korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych nasze auto również długo tam nie postoi. Zostanie odholowane na nasz koszt, podobnie jak w momencie, gdy samochód utrudnia ruch lub jego stan może wskazywać na to, że został porzucony (brak numerów rejestracyjnych, skrajnie zły stan techniczny).

Przepisy pozwalające na usuwanie stawianych gdzie popadnie aut nie obowiązują na drogach wewnętrznych. Mogą natomiast obowiązywać w tzw. strefie ruchu. Ten przepis umożliwia odholowanie auta nawet z drogi prywatnej, czy np. parkingu supermarketu. Warunek - właściciel terenu musi zdecydować się na stworzenie takiej „strefy ruchu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty, koszty i jeszcze raz koszty...

Jeśli nasz samochód został odholowany musimy być gotowi na to, że dostaniemy po kieszeni. Po pierwsze trzeba zapłacić mandat (za parkowanie w niedozwolonym miejscu), pozycja druga to opłata za holownik, w końcu sam parking.

O jakich kwotach mowa? Mandat może wynosić od 100 do 1000 złotych (najwyższy za parkowanie bez uprawnień na miejscu dla niepełnosprawnych). Koszt holowania będzie zależał od odległości jaką musiała pokonać laweta, ale nie może być to więcej niż 440 złotych (to kwota limitu ustawowego). Każda rozpoczęta doba pobytu naszego auta na parkingu będzie najprawdopodobniej kosztowała 33 złote. To również kwota maksymalna zapisana w ustawie – może się zatem zdarzyć, że niektóre „parkingi policyjne” będą miały promocyjne niższe stawki.

W pogoni za papierkiem

REKLAMA

Największą nauczką dla każdego komu odholowano auto będzie najprawdopodobniej jednak ilość godzin spędzonych w komisariacie lub w urzędach. Każdego czeka na początek spotkanie z policjantem i szybka wizyta na poczcie, żeby zapłacić mandat . Bez tego nie dostaniemy dokumentu pozwalającego na odebranie naszego pojazdu.

Po poczcie musimy wrócić na posterunek i zamienić kwit opłaty na specjalne „zezwolenie”. Jeśli auto odholowano na zlecenie straży miejskiej z opłaconym mandatem będziemy musieli udać się do siedziby strażników. Gdy auto zostało uznane za porzucone czeka nas wizyta w starostwie.

Zobacz również: Jakie mamy prawa pozostawiając auto na parkingu strzeżonym?

Dopiero po dopełnieniu formalności możemy jechać na parking depozytowy. Tu ostrzegamy, że dobrze wcześniej dowiedzieć się, w jakich godzinach jest on otwarty. Może się bowiem okazać, że odbioru pojazdów można dokonywać tylko w określone dni tygodnia w godzinach 8-16.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

Blisko milion pasażerów. Tylu w 2023 r. przewiozły wąskotorówki. Nie wiedzieliście, że takie pociągi jeszcze jeżdżą?

Koleje wąskotorowe po latach zapomnienia znów stają się popularne w Polsce. W 2023 r. podróżowało nimi ponad 948 tys. osób. To prawie dwukrotnie więcej niż przed 10 laty. A to nie koniec ciekawych statystyk.

Mitsubishi się rozpędza. Nowy ASX stał się właśnie starym ASX-em. Na rynku zadebiutuje nowsza wersja

Mitsubishi szykuje się do liftingu nowego ASX-a. Samochód w zmienionej formie zadebiutuje w Polsce już jesienią tego roku. Tak, dobrze zgadliście. W tle nowego ASX-a nadal powiewać będzie francuska flaga. A metod modernizacji można upatrywać w poliftingowym Capturze.

Gęstszy olej w starym silniku? To popularny mit wśród kierowców. Ile w nim prawdy?

Auto ma spory przebieg? Zatem do silnika trzeba wlać gęstszy olej. To ma wydłużyć jego żywotność. Tak przynajmniej mówi popularny wśród kierowców mit. Okazuje się jednak, że efekt może być zupełnie odwrotny. Mechanicy i specjaliści z rynku mechanicznego ostrzegają.

REKLAMA

Znamy cenę nowych tablic rejestracyjnych. Będą droższe od starych. A i tak nie dostanie ich każdy kierowca

1 czerwca 2024 r. w Polsce pojawią się nowe tablice rejestracyjne. Żółte oznaczenia z czerwonymi literami będą przeznaczone do czasowej rejestracji samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych. Ile będzie kosztować ich wydanie?

MAN stworzy ciężarówkę z napędem wodorowym. hTGX nie będzie miał ogniwa paliwowego. On będzie spalać wodór

Nowa ciężarówka MAN hTGX zadebiutuje w 2025 r. Będzie to pojazd wyposażony w silnik spalinowy. Jego paliwem stanie się wodór. Ciągnik ma mieć zastosowanie specjalne. Czemu jednak MAN nazywa go pojazdem bezemisyjnym?

Jak podróżować z przyczepą kempingową? Jak się przygotować na taki wyjazd?

Pokój hotelowy z widokiem na jezioro i wraz z serią osobistych drobiazgów? Proszę bardzo! To jednak z zalet podróżowania z przyczepą kempingową. Sezon na takie wyjazdy właśnie w Polsce startuje. Warto zatem podpowiedzieć, jak kierowca może się do niego przygotować.

Wielkie zmiany dla kierowców w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim. Obejmą m.in. DTŚ

Rząd szykuje wielkie zmiany dla kierowców. Wyznaczył odcinki dróg w Gliwicach, Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim, które stracą status dróg krajowych. Nowelizacja, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r., obejmuje m.in. legendarną Drogową Trasę Średnicową. Szlaki te wyjdą spod zarządu GDDKiA. Co to oznacza?

REKLAMA

Nowy zakład bieżnikowania opon w Polsce. Handlopex wykorzysta technologię Bridgestone

Handlopex uruchamia zakład bieżnikowania opon używanych w Kleszczelach. Ten każdego roku rocznie będzie produkował ok. 12 000 opon bieżnikowanych w technologii Bandag. Technologii Bandag, która została opracowana przez Bridgestone.

1,4 mld zł na autobusy z KPO. Nowy nabór dofinansuje nie tylko zakup autobusów elektrycznych

Ministerstwo infrastruktury ogłasza drugi nabór w konkursie autobusowym. Dostępna jest pula 1 403,5 mln zł. Za tą kwotę z KPO ma zostać sfinansowany zakup 372 autobusów. I nie muszą być one zeroemisyjne.

REKLAMA