| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Na temat tzw. pierwszeństwa łamanego i sygnalizacji świetlnej występujących jednocześnie na skrzyżowaniu krążą różne domorosłe teorie, niestety często błędne. Chcemy dziś przypomnieć, jak powinien postępować kierujący pojazdem na takim skrzyżowaniu.

Popatrzmy na rysunek 1.

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Autor: Jerzy Bitner

Zobacz też: Kiedy nie wolno zawracać na tzw. światłach?

Na tym skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, w tej chwili ruch jest otwarty zarówno dla samochodu czerwonego, jak i zielonego.

Art. 5 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym stanowi, że sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu. A zatem, w tej sytuacji obaj kierujący powinni zwracać uwagę TYLKO na wskazania sygnalizacji świetlnej. Znaki drogowe dotyczące pierwszeństwa, w tym przypadku pierwszeństwa łamanego, nie obowiązują. Kierowcy powinni postępować tak, jakby ich w ogóle nie było.

Który z pojazdów ma pierwszeństwo? Samochód czerwony jedzie prosto, podczas gdy zielony skręca w lewo. W tym przypadku pomocniczo stosuje się zasadę określoną w art. 25. Ust. 1 Prawa o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Jasne jest zatem, że pierwszeństwo ma pojazd czerwony.

Zobacz też: Zasady związane z zakazem skręcania i zakazem zawracania

A co się stanie, jeżeli na tym skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona?

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Autor: Jerzy Bitner

W takim przypadku zaczynają obowiązywać wskazania znaków drogowych określających pierwszeństwo i teraz sytuacja zmienia się diametralnie. Zgodnie ze wskazaniami tabliczki umieszczonej pod znakami samochód zielony znajduje się na drodze z pierwszeństwem, podczas gdy samochód czerwony na drodze podporządkowanej.

Teraz więc to samochód zielony, mimo, że skręca w lewo, będzie miał pierwszeństwo przed jadącym prosto samochodem czerwonym. Warto zapamiętać koniecznie te zasady, bo dobry kierowca musi orientować się błyskawicznie. Wjeżdżając na skrzyżowanie nie ma czasu na rozmyślanie i długie analizowanie sytuacji, a pomyłka w kwestii pierwszeństwa może drogo kosztować.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »