reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Na temat tzw. pierwszeństwa łamanego i sygnalizacji świetlnej występujących jednocześnie na skrzyżowaniu krążą różne domorosłe teorie, niestety często błędne. Chcemy dziś przypomnieć, jak powinien postępować kierujący pojazdem na takim skrzyżowaniu.

Popatrzmy na rysunek 1.

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Autor: Jerzy Bitner

Zobacz też: Kiedy nie wolno zawracać na tzw. światłach?

Na tym skrzyżowaniu działa sygnalizacja świetlna, w tej chwili ruch jest otwarty zarówno dla samochodu czerwonego, jak i zielonego.

Art. 5 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym stanowi, że sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu. A zatem, w tej sytuacji obaj kierujący powinni zwracać uwagę TYLKO na wskazania sygnalizacji świetlnej. Znaki drogowe dotyczące pierwszeństwa, w tym przypadku pierwszeństwa łamanego, nie obowiązują. Kierowcy powinni postępować tak, jakby ich w ogóle nie było.

Który z pojazdów ma pierwszeństwo? Samochód czerwony jedzie prosto, podczas gdy zielony skręca w lewo. W tym przypadku pomocniczo stosuje się zasadę określoną w art. 25. Ust. 1 Prawa o ruchu drogowym: Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo.

Jasne jest zatem, że pierwszeństwo ma pojazd czerwony.

Zobacz też: Zasady związane z zakazem skręcania i zakazem zawracania

A co się stanie, jeżeli na tym skrzyżowaniu sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona?

Pierwszeństwo łamane, a sygnalizacja świetlna

Autor: Jerzy Bitner

W takim przypadku zaczynają obowiązywać wskazania znaków drogowych określających pierwszeństwo i teraz sytuacja zmienia się diametralnie. Zgodnie ze wskazaniami tabliczki umieszczonej pod znakami samochód zielony znajduje się na drodze z pierwszeństwem, podczas gdy samochód czerwony na drodze podporządkowanej.

Teraz więc to samochód zielony, mimo, że skręca w lewo, będzie miał pierwszeństwo przed jadącym prosto samochodem czerwonym. Warto zapamiętać koniecznie te zasady, bo dobry kierowca musi orientować się błyskawicznie. Wjeżdżając na skrzyżowanie nie ma czasu na rozmyślanie i długie analizowanie sytuacji, a pomyłka w kwestii pierwszeństwa może drogo kosztować.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama