| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Kolizja z wyprzedzającym samochodem podczas skrętu w lewo

Jeżeli podczas skrętu w lewo (z włączonym kierunkowskazem) zderzymy się z wyprzedzającym nas z lewej strony pojazdem, możemy dostać mandat.

Kierowca skręca w lewo, a inny go wyprzedza

Większość doświadczonych kierowców niejednokrotnie było świadkiem sytuacji, w której sygnalizujący zamiar skrętu w lewo pojazd znienienacka jest wyprzedzany z lewej strony przez inny pędzący samochód lub motocykl.

W przypadku, gdy nie spodziewający się nadjeżdżającego z tyłu pojazdu kierowca skręcający w lewo, wyjedzie na tyle daleko poza swój pas, że dojdzie do kolizji, może zostać ukarany mandatem.

Zobacz też: Kto ma pierwszeństwo, gdy jezdnia się zwęża?

Podczas skrętu w lewo należy zachować szczególną ostrożność

Z pozoru sprawa wydaje się prosta. Kierowca, który wyprzedza z lewej strony pojazd, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo, łamie przepisy i popełnia wykroczenie. I pewnie większość zmotoryzowanych to właśnie wyprzedzającego w takiej sytuacji kierowcę obarczyłoby winą za spowodowanie ewentualnej kolizji.

Ale wg opinii Sądu Rejonowego w Toruniu, który badał sprawę takiego przypadku, kwestia niewinności kierowcy skręcającego w lewo nie jest jednoznaczna. Sąd w uzasadnieniu wsparł się m.in. uchwałą Sądu Najwyższego z 28 lutego 1975 roku (sygn. akt: V KZP 2/74) i w jego opinii samo sygnalizowanie zamiaru skrętu w lewo nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialności za bezpieczne przeprowadzenie manewru skrętu w lewo. Konkretnie, w opinii sądu osoba skręcająca w lewo jest zobowiązana do zachowania szczególnej ostrożności i obserwacji sytuacji w ruchu drogowym także za samochodem. Kierowca, zanim przystąpi do skrętu w lewo powinien mieć pewność, że manewr ten może wykonać bezpiecznie. Sąd Rejonowy w Toruniu przytoczył również komentarz do ustawy prawo o ruchu drogowym, w którym jest napisane, że „szczególna ostrożność (do której są zobowiązani uczestnicy ruchu drogowego) jest to ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie”.

Tym samym w razie kolizji w opisanym we wstępie przypadku, kierowca skręcający w lewo będzie uznany za współwinnego kolizji, mimo odpowiedniego zasygnalizowania zamiaru skrętu w lewo.

Źródło: gazetaprawna.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »