Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?
Warszawa
Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

Trzy pasy ruchu, ty poruszasz się jednym ze skrajnych i chcesz zmienić go na środkowy, ale dokładnie taki sam manewr zaplanował inny z kierowców? Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? Tak brzmi pytanie często zadawane przez prowadzących. Odpowiedź? Tą jak zwykle można odnaleźć w przepisach.

Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas ruchu z prawej strony. – art. 22. ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Pierwszeństwo z prawej, bo zasada prawej dłoni

Prawo ruchu drogowym wyraźnie wskazuje, że na drodze trzypasmowej gdy auta ze skrajnie lewego i prawego pasa chcą wjechać na pas środkowy, pierwszeństwo będzie miał pojazd jadący po prawej stronie. I tak naprawdę zasada ta nie stanowi wymysłu ustawodawcy, a tak naprawdę sięga do podstaw naszego prawa drogowego i zasady prawej dłoni.

Przepisy przepisami. W praktyce bywa różnie

Oczywiście warto pamiętać o tym, że samochód jadący skrajnie prawym pasem choć z punktu widzenia prawa ma pierwszeństwo przed samochodem jadącym pasem skrajnie lewym, musi też manewr sygnalizować. To raz. Dwa, cały czas powinien działać rozsądek. Bo warto pamiętać o tym, że manewr polegający na jednoczesnej zmianie pasa ruchu często jest obarczony ograniczonym widzeniem – auto jadące np. z lewej może mieć pojazd z prawem w martwym polu. Nie ma zatem co na siłę forsować swoich uprawnień. Czasami lepiej pierwszeństwa ustąpić – zamiast później męczyć się z blacharską naprawą auta.

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(8)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Tyler Durden
    2021-10-04 18:33:29
    to jest głupie. w Niemczech ma pierwszeństwo osoba z lewego pasa. No ale tam autostrady są od zawsze, a nie od święta....
    29
    pokażodpowiedzi (2)
  • maniek
    2021-10-04 15:23:33
    Czyli pierwszeństwo ma ten, kto ma większą brykę. Wreszcie napisaliście jak powinno być.
    4
    pokażodpowiedzi (1)
  • Zuzia K.
    2021-10-06 14:43:40
    Szanujmy język polski. Nie "TĄ jak zwykle możemy /.../ - ale TĘ. Dlaczego? Dlatego że zaimkiem wskazującym rządzi rzeczownik. Ściskam panu tę rękę, ale myję się tą ręką. Skąd się biorą błędy ? Stąd, że przed rzeczownikiem pojawia się często przymiotnik. Na przykład: "ściskam panu tę silnĄ rękę". Więcej niż połowa magistrów czegokolwiek, ulega presji końcówki przymiotnika (silną), nie zważając na rzeczownik (rękę). No cóż, polska język, trudna język. Np. mamy w dopełniaczu rzeczownik "dżdżu". A jak brzmi mianownik ? A teraz odwrotnie - mamy w mianowniku rzeczownik "cokolwiek". A jak to brzmi w dopełniaczu ? A w celowniku ? Można się uśmiać ze śmiechu - sprawdźcie.
    2
  • idzik
    2021-10-05 20:19:25
    BMW
    5
  • Hiacynt
    2021-10-06 21:27:34
    Czlonek PIS I posel Khantak, Jan Khantak.
    3
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart. PHEV z rajdowym sznytem. Tylko sznytem

Mitsubishi Eclipse Cross Ralliart to nowa wersja japońskiego coupe SUV-a napędzanego hybrydą plug-in. Zmiany? Te dotyczą tylko stylizacji. Szkoda...

Mercedes GLA 2023. Mały SUV z Niemiec przeszedł drobny zabieg

Mercedes GLA 2023, czyli mniejszy z niemieckich SUV-ów przeszedł lifting. W jego ramach nieznacznie zmienił się design, ale i paleta silników.

Toyota Hilux powstała w 1968 roku. Kończy właśnie 55 lat!

Toyota Hilux zadebiutowała na rynku w roku 1968. A więc jak nietrudno policzyć, powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Tyle że pick-up ani myśli się zatrzymywać!

Abarth 695 Tributo 131 Rally. Pięćsetka z duszą Ferrari

Abarth 695 Tributo 131 Rally waży nieco ponad 1,1 tony, a ma 180 koni. Jest sportowy, agresywny i oferuje rasowy dźwięk wydechu. To nie samochód, to spełnienie marzeń kierowcy.

Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally. Ta miłość jest toksyczna. I dobrze mi z tym!

Test: Abarth 695 Tributo 131 Rally jest cudowny, ale nie idealny. Wad mu nie brakuje. Tak samo jak charakteru zresztą. Tym mógłby obdzielić auta w połowie dzielnicy.

Land Rover Classic Defender 90 z Lego. Tańszy, ale nie tani sposób na marzenia

Land Rover Classic Defender 90 z Lego trafi do sprzedaży 1 kwietnia 2023 roku. Auto po złożeniu wygląda po prostu cudownie! Niestety model będzie kosztować 1149,99 zł.

Polskie drogi są dziurawe. Nawet 40 proc. wymaga remontu!

Polskie drogi są dziurawe. Jak duża jest skala zjawiska? Potężna! Nawet 9000 km jezdni w naszym kraju pilnie wymaga remontu.

BMW serii 5 G60. Wersja M5 będzie... elektryczna! Piekło zamarzło?

BMW serii 5 G60 szykuje się do rynkowego debiutu. Marka przekazuje zatem pierwsze informacje o modelu. A te brzmią dość rewolucyjnie.

Elektryczne ciężarówki w Polsce? DHL kupiło właśnie pięć Volvo FM Electric

Elektryczne ciężarówki w Polsce? Powoli stają się elementem drogowego krajobrazu. A zakupy DHL nie ograniczają się do pięciu Volvo FM Electric.

Kręci nas recykling. Oponeo i druga odsłona jego akcji

Kręci nas recykling? Oponeo ma zamiar dokładnie dziś odpalić drugą edycję swojej akcji. W jej ramach będzie sprzątać odpady i sadzić drzewa.

Pechowy kolor samochodu, czyli kolory o największej szkodowości

Pechowy kolor samochodu? Dziś mamy listę kolorów aut z największym ryzykiem szkody. Zestawienie jest naprawdę ciekawe.

Continental PremiumContact 7. Nowość letnia z Niemiec

Continental PremiumContact 7 dopracowuje kwestią trakcji na mokrej nawierzchni. Ale nie tylko! Nowy model ogumienia można zamawiać już dziś.

Goodyear Urbanmax Commuter, czyli opona dla autobusów

Goodyear Urbanmax Commuter to opona przeznaczona do autobusów z napędem konwencjonalnym, hybrydowym, jak i elektrycznym.

Zakup samochodu przez internet? Trochę tak. Od sieci zaczynają się poszukiwania

Zakup samochodu przez internet? 80 proc. nabywców nowych aut i prawie 100 proc nabywców używanych poszukiwania zaczyna w internecie.

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Obydwaj mają problem

Zdał egzamin na prawo jazdy za brata. Teraz konsekwencje poniosą obydwaj. Grozić im może kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Postęp na rynku opon. Przed jakimi wyzwaniami stoją producenci?

Postęp na rynku opon. Bo na przestrzeni ostatnich dwóch trzech dekad zmieniły się nie tylko oczekiwania kierowców, ale i samochody.

Polacy znowu kupują nowe auta. Rośnie ruch w salonach

Polacy znowu kupują nowe auta. W styczniu i lutym br. odnotowano o ponad 3% więcej wizyt w salonach niż w analogicznym okresie ub.r.

Nissan elektryczny? Japończycy mają nowy pomysł

Nissan elektryczny? Marka będzie rozwijać e-napędy i ma na to całkowicie nowy pomysł. Chodzi o komponenty modułowe.

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Range Rover ma pomysł

Kradzież na walizkę. Jak się zabezpieczyć auto? Odpowiedź może stanowić nowy Range Rover Velar i zastosowany w tym aucie system multimedialny.

Wynajem auta w firmie to nowy kierunek rozwojowy

Wynajem auta w firmie? Aż 42 proc. firm handlowych planuje wynajmować pojazd. A takie dane oznaczają spore przetasowanie na rynku finansowania.

Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Klasyk, ale ciągle w formie!

Mercedes Pagoda skończył 60 lat. Roadster był kamieniem milowym w historii marki. Dziś stał się naprawdę pożądanym klasykiem.

Z czego buduje się bolidy F1? To metale, ale nietypowe

Z czego buduje się bolidy F1?  Materiały komponentów pojazdu są wybierane na podstawie ich właściwości mechanicznych i gęstości. Wyższa inżynieria!

Produkcja wodoru. Elektroliza wody i pomysł Toyoty

Produkcja wodoru? Elektroliza wody może stanowić odpowiedź zdaniem Toyoty. Marka zaprezentowała właśnie nowy elektrolizer.

Jeep Gladiator i ciekawostki. 8 faktów, które sprawią że go pokochasz!

Jeep Gladiator i ciekawostki? Nie da się go legalnie zaparkować na chodniku, ale za to ma... wyjmowany system audio. A to dopiero początek listy.

Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie

Oszczędności na samochodzie elektrycznym w firmie. Czyli dziś zastanowimy się nad tym, ile właściwie można zyskać, kupując elektryka do firmy?