reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Znaki nakazu odgrywają kluczową rolę w polskich miastach. Przede wszystkim organizują ruch na ulicach. To za ich sprawą kierowca jest informowany o tym, że np. może poruszać się wyłącznie prosto lub w prawo. A to prowadzi do dość ważnego pytania. Czy w sytuacji, w której znak nakazu zmusza kierowcę do skręcenia, powinien on włączyć kierunkowskaz? I pytanie choć może wydawać się śmieszne, ma dość mocne podstawy. W końcu użytkownicy dróg jego zasadność tłumaczą tym, że w przypadku znaku nakazu jazdy i tak nie mają możliwości wyboru oraz muszą podążać za znakiem.

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - Prawo o ruchu drogowym mówi jasno…

Tak, taki pogląd bez wątpienia jest w dużej mierze właściwy. Znak nakazu wyraźnie wskazuje kierunek jazdy. Z drugiej strony między nakazem jazdy a kierunkowskazem występuje jeszcze jedna korelacja. Bo bez względu na fakt czy zmiana kierunku jazdy jest wymuszona przez organizację ruchu, czy nie, nadal jest zmianą kierunku jazdy. A to oznacza, że zastosowanie ma art. 22 ust. 5 Prawa o ruchu drogowym. Ten mówi wyraźnie:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?/ Fot. Fotolia
Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama