reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Lewy pas na rondzie. Do jakich manewrów służy?

Nie brakuje kierowców, którzy zajmują prawy pas na rondzie, a następie fundują innym użytkownikom drogi rajd dookoła wysepki. Takie osoby zdecydowanie powinny dowiedzieć się do czego służy lewy pas na rondzie.

Ronda stają się coraz bardziej popularne na polskich drogach. Mimo wszystko praktyka nadal wskazuje, że wielu kierowców nie wie jaki pas zająć podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym. Dziś zajmiemy się właśnie tą kwestią i rozwiejemy wątpliwości prowadzących raz na zawsze.

Lewy pas na rondzie klasycznym:

W przypadku ronda klasycznego lewy pas służy do wykonywania manewrów związanych z jazdą na wprost, skręcaniem w lewo, ewentualnie zawracaniem. I scenariusz ten jest aktualny na każdym typie skrzyżowania - oczywiście pod warunkiem, że na mocy znaków poziomych (tj. strzałek namalowanych na jezdni) nie została wyznaczona inna organizacja ruchu.

Lewy pas na rondzie turbinowym:

Scenariuszem, w którym organizacja ruchu na rondzie nie została pozostawiona standardowym przepisom, jest typ turbinowy. W jego przypadku zarówno przed, jak i na rondzie pojawiają się znaki poziome w postaci strzałek wyznaczających kierunki jazdy. A na tym jeszcze nie koniec, bo występuje też pojęcie pasa sprowadzającego. Oznacza to mniej więcej tyle, że choć na początku kierowca np. zajął lewy pas na rondzie, ostatecznie ten zamieni się w prawy i sprowadzi go ze skrzyżowania.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama