reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?

Jazda na suwak. Na czym konkretnie polega?

6 grudnia 2019 roku zaczęły obowiązywać przepisy nakładające obowiązek jazdy na suwak. Na czym ona polega i jakie sankcje czekają na kierowców?

Ponad 22 miliony - tyle samochodów jest zarejestrowanych w Polsce. A ilość ta nie tylko rośnie z roku na rok, ale też staje się coraz większym wyzwaniem logistycznym. Auta w końcu muszą się pomieścić na polskich drogach, ale też w miarę sprawnie poruszać. Tym drugim aspektem zajęła się nowelizacja przepisów o ruchu drogowym, która 6 grudnia 2019 roku wprowadziła do systemu prawnego obowiązek jazdy na suwak. Przepis jest o tyle kluczowy, że ma nauczyć kierowców dobrych nawyków wszędzie tam, gdzie droga z uwagi na organizację ruchu lub np. roboty drogowe zwęża się.

Jazda na suwak. Jedź swoim pasem do końca!

Jazda na suwak mówi tak naprawdę o dwóch typach zachowań. Pierwszy dotyczy tych kierowców, którzy poruszają się pasem ruchu kończącym się lub chwilowo zamkniętym. Powinni oni przede wszystkim do samego końca nie zmieniać kierunku jazdy - aż do momentu, w którym pas zostanie wygaszony. Wcześniejsze włączanie się do ruchu doprowadza do powstania punktowego zatoru. Jego skutki w szczególny sposób odczują te pojazdy, które dopiero dotarły do miejsca ze zmianą organizacji ruchu - będą musiały ustawić się w korku, a nie płynnie przebiegającym zatorze.

Drugi typ zachowań dotyczy prowadzących poruszających się pasem dającym możliwość kontynuowania podróży. Ci powinni ustępować pierwszeństwa autom, którym pas właśnie kończy się. Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest jednak pojęcie płynności! W celu jej zachowania należy mieć umiar. Najlepiej żeby każdy z kierowców wpuścił jeden pojazd po każdej ze stron. W takim przypadku wszyscy będą wolno, ale jechać. Ustępujący pierwszeństwa najlepiej aby unikali przepuszczania większej ilości pojazdów. To prowadzi bowiem do wstrzymania ruchu i powstania nawarstwiającego się zatoru. Zasadę tą przedstawia grafika przygotowana przez Ministerstwo Infrastruktury i dodana poniżej.

Jazda na suwak 2020 - przepisy wchodzą w życie

Jazda na suwak. Mandat do 500 złotych!

Nowelizacja przepisów nie mówi w sposób bezpośredni o sankcjach. Ustawodawca nie miał jednak obowiązku wprowadzania zapisów karnych, szczególnie że takowe już funkcjonują. Taryfikator przewiduje możliwość karania tych prowadzących, którzy utrudniają ruchu lub uniemożliwia wjazd innym pojazdom. I kara jest naprawdę dotkliwa! Funkcjonariusz, który stwierdzi takie wykroczenie, ma możliwość wlepienia mandatu opiewającego na kwotę wynoszącą od 50 do nawet 500 złotych.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jazda na suwak 2020 - przepisy wchodzą w życie
Jazda na suwak 2020 - przepisy wchodzą w życie

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kalinowska

Dyrektor inwestycyjny, Podlaski Fundusz Kapitałowy Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama