reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Kiedy rowerzysta może jechać chodnikiem?

Jazda rowerem po chodniku jest zgodna z przepisami tylko w określonych sytuacjach. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na konsekwencje karne.

Rowerzyści, piesi i samochody - problemy i niesnaski

Konflikt pomiędzy rowerzystami a kierowcami dotyczący zasad poruszania się po drodze trwa w najlepsze. Choć sytuacja wygląda lepiej niż jeszcze dekadę temu, nadal obie strony nie znają w wystarczającym stopniu wzajemnych praw i obowiązków. W konflikt włączają się także piesi uczestnicy ruchu, dla których chodnik stanowi swoisty azyl przed obiema zwaśnionymi stronami. Co więcej w mniemaniu tych ostatnich, chodnik nie powinien być wykorzystywany przez rowerzystów. Czy polskie prawo pozwala zatem poprawnie egzekwować prawa wszystkich trzech stron?

Kiedy rowerzysta może jechać jezdnią?

Według polskich przepisów osoba kierująca rowerem jest zobowiązana do korzystania z drogi rowerowej bądź pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku takiej możliwości rowerzysta może korzystać z pobocza jezdni. Jeśli nie ma pobocza bądź nie nadaje się ono do jazdy, to wówczas dopuszcza się korzystanie przez rowerzystę z jezdni.

Zobacz też: Jazda po pijanemu na rowerze – zmiany w prawie 2014

Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?

Po chodniku rowerzysta może się poruszać, ale tylko wtedy gdy:

  • opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła) - w tym wypadku nie ważne jak szeroki jest chodnik

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Jeśli jazda po chodniku wymaga przekroczenia jezdni, rowerzysta musi pamiętać, że w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych! Rowerzysta zobowiązany jest zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem! Częścią drogi przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów na jej drugą stronę jest natomiast przejazd dla rowerzystów, oznaczony za pomocą znaku poziomego P-11 oraz zazwyczaj towarzyszącemu mu D-6a.

Istotny jest znak A-24, który ostrzega kierujących pojazdami o zbliżaniu się do miejsca, w którym rowerzyści wyjeżdżają z drogi dla rowerów na jezdnię lub przez nią przejeżdżają. W tym miejscu jednak to rowerzyści włączają się do ruchu, dlatego mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdom /uczestnikom ruchu poruszającym się po jezdni. 

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama