| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Manewry > Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Zgodnie z obiegową wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego samochód wolno wyprzedzać tylko z lewej strony. A co, gdy jedziemy po drodze dwu lub trzypasmowej? Czy w takim przypadku można wyprzedzać z prawej strony?

Kodeks Ruchu Drogowego jasno określa zasady dotyczące m.in. wykonywania konkretnych manewrów podczas poruszania się po drogach publicznych. Tym samym odnosi się również do bardzo niebezpiecznego manewry wyprzedzania.

Część kierowców jest przekonana, że można wyprzedzać jadący pojazd jedynie z prawej strony. Jednak, gdy poruszamy się po drogach dwu lub trzypasmowych pojawiają się wątpliwości. Czy możemy nie łamiąc przepisów wyprzedzić z prawej strony pojazd, który porusza się wolno po lewym lub środkowym pasie?

Okazuje się, że przepisy jasno odnoszą się do wyprzedzania także i w takich przypadkach.

Zobacz też: Progi zwalniające – prawidłowe wymiary

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Wyprzedzanie z prawej strony jest legalne, ale tylko gdy odbywa się na drodze jednokierunkowej lub dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Przy czym droga dwukierunkowa musi mieć wyznaczone co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Jednak wyprzedzanie z prawej strony jest zabronione przez przepisy, gdy poruszamy się po wspomnianych drogach ale dojeżdżamy do wierzchołka wzniesienia, czy znajdujemy się na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi lub na skrzyżowaniu (z wyjątkiem ronda).

Zobacz też: Kiedy straż miejska może odholować auto?

Czy wolno wyprzedzać z prawej strony na autostradzie?

Czy biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy wolno wyprzedzać z prawej strony na autostradzie lub drodze ekspresowej? Analizując zapis wolno, ale tylko w przypadku, gdy droga ekspresowa lub autostrada ma po trzy pasy ruchu przeznaczone do jazdy w jednym kierunku.

Uściślając w kwestii autostrady - w polskich warunkach autostrady składają się zazwyczaj z dwóch jezdni jednokierunkowych zatem należy w ich przypadku postępować tak, jak przy drogach jednokierunkowych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »