| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Nie zapłaciłeś mandatu- nie zdziw się mniejszym zwrotem podatku

Nie zapłaciłeś mandatu- nie zdziw się mniejszym zwrotem podatku

Pierwszy kwartał roku to okres rozliczeń z urzędem skarbowym. Nie zdziwmy się jednak jeśli kwota uzyskanego zwrotu będzie mniejsza niż wynika to z wyliczeń… mniejsza o wartość nie zapłaconego mandatu.

Mandat to nic innego jak grzywna nałożona w imieniu Państwa przez właściwy organ – zazwyczaj Policję lub Straż miejską, za popełnione wykroczenie drogowe. Każda grzywna może być ściągnięta w drodze egzekucji – w tym przypadku jako należność Skarbu Państwa, ściągana jest w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To oznacza, że jeśli mandat podrzemy, schowamy, zgubimy – lub w inny sposób zrezygnujemy z jego zapłacenia zostaje wszczęte postępowanie.

Zobacz również: Punkty karne - kompendium

Organem właściwym w sprawach egzekucyjnych jest w tym przypadku Naczelnik Urzędu Skarbowego. Co w praktyce oznacza, że ma wgląd m.in. w naszą dokumentację podatkową – w tym wysokość nadpłaty podatku dochodowego, którą osiągnęliśmy w danym roku podatkowym. I to właśnie tam w pierwszej kolejności skieruje swoje działania.

Zobacz również: Koniec z redukowaniem punktów karnych?

Nadpłata podatku dochodowego jest niczym innym jak wierzytelnością przysługującą podatnikowi względem Skarbu Państwa (reprezentowanym w tym przypadku przez fiskusa). I znów jako taka – wierzytelność może podlegać egzekucji. Z uwagi na to, że zarówno wierzycielem jak i dłużnikiem jest w tym przypadku Skarb Państwa – kwestia egzekucji jest więc bardzo ułatwiona – kwota nadpłaty nie jest wypłacana ukaranemu mandatem – a przekazywana na odpowiedni rachunek Skarbu Państwa.
Skutkiem takich rozwiązań jest możliwość otrzymania mniejszego zwrotu, lub nieotrzymanie go w ogóle – jeśli wartość grzywny jest równa lub przekracza wartość nadpłaty. O egzekucji zostaniemy powiadomieni pisemnie.

Należy pamiętać o tym, iż poza samą wartością mandatu – nadpłata zostanie obniżona również o wartość odsetek oraz kosztów postępowania egzekucyjnego.

Jeśli grzywna została naliczona bezprawnie (np. została wcześniej opłacona) – możemy od decyzji fiskusa złożyć zażalenie. Jeśli natomiast liczyliśmy na przedawnienie mandatu – wówczas zrobić można niewiele.
Jeśli uważamy że mandat jest niesłuszny – lepiej go nie przyjąć i wdać się w spór sądowy przed sądem grodzkim –niż liczyć, na to że nikt należności nie ściągnie. Jak widać są na to różne sposoby.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »