reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Czy można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Zbyt wolna jazda też powoduje niebezpieczeństwo na drodze. Grozi nam za to mandat w wysokości nawet 300 zł i 2 punkty karne.

Sama prędkość nie zabija. Problemem jest niedostosowanie prędkości do aktualnie panujących warunków jazdy. Zeszłoroczne badania belgijskiego ministerstwa spraw wewnętrznych potwierdziły, że wolna jazda może być równie niebezpieczna, jak przekraczanie dozwolonej prędkości. Według opublikowanego raportu, w 2017 r. 500 osób na belgijskich drogach lokalnych, a kolejne 150 na  autostradach zostało ukaranych mandatem za zbyt wolną jazdę bez logicznego uzasadnienia. Przypomnijmy, że minimalna prędkość na autostradzie wynosi tam 70 km/h.

Czy w Polsce można dostać mandat za zbyt wolną jazdę?

Zgodnie z art. 19 ust. 2 „kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością nieutrudniająca jazdy innym kierowcom". To oznacza, że policja w praktyce może nam wystawić mandat za zbyt wolną jazdę. Aktualny taryfikator mandatów przewiduje za to karę w wysokości 50-200 zł i 2 punkty karne. Przepisy nie mówią precyzyjnie, jaka jest minimalna prędkość, np. na autostradzie. Prawo mówi tylko, że na autostradę mogą wjechać pojazdy samochodowe będące w stanie rozwinąć 40 km/h (motorowery i ciągniki rolnicze nie mogą się poruszać po autostradach oraz drogach ekspresowych).

Sytuacji na autostradach nie poprawi nowy pomysł na dwuletni okres próbny dla początkujących kierowców (więcej o tym temacie przeczytasz tutaj: Okres próbny dla początkujących kierowców). Przez pierwsze osiem miesięcy od odebrania prawa jazdy nie będą mogli jeździć z wyższą prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza terenem zabudowanym. Najgroźniejszy jest zapis, który ogranicza prędkość na drogach ekspresowych i autostradach tylko do 100 km/h. Nietrudno sobie wyobrazić, jak niebezpieczne i stresujące stanie się wyprzedzanie w takich warunkach pojazdów ciężarowych, kiedy różnica w prędkości będzie wynosiła ok. 10 km/h. Ponadto kierowcy jadący z przepisową prędkością 140 km/h będą zmuszeni do ostrego hamowania.

Mam czasami wrażenie, że niektórzy kierowcy nie patrzą na znaki. Pomimo znaku dopuszczającego jazdę z prędkością 70 km/h w terenie zabudowanym, kierowcy hamują do 50 km/h – tak na wszelki wypadek. Przypomnę w tym miejscu ponownie art. 19 ust. 2 , który mówi jasno „kierujący pojazdem jest obowiązany hamować w sposób niepowodujący zagrożenie bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienie”.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama