reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Koniec z sumowaniem punktów karnych – zmiany na rok 2018

Koniec z sumowaniem punktów karnych – zmiany na rok 2018

Od 4. czerwca bieżącego roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Jedną z nowości będzie koniec tzw. sumowania punktów karnych przez policję.

Obecnie policjanci mogą nałożyć na kierowcę mandat w wysokości maksymalnie 1000 zł, jednak nie mają ustalonego limitu punktu karnego. Dzięki temu rozwiązaniu piraci drogowi mogli stracić swoje prawa jazdy dosłownie w kilka minut poprzez zsumowanie punktów karnych za wszystkie popełnione wykroczenia. Od 4. czerwca zmienią się przepisy i od tego dnia policjant będzie mógł ukarać kierowcę maksymalnie 10 punktami karnymi (w zależności od przewinienia), ale trzeba jednocześnie pamiętać, że nie będzie też możliwości zredukowania liczby punktów specjalnymi kursami.

Piraci drogowi i tak nie będą mieli łatwego życia – za rażące złamanie przepisów policjant będzie mógł odstąpić od ukarania kierowcy na miejscu i skieruje sprawę do sądu. Sąd będzie mógł nałożyć na pirata nie tylko grzywnę w wysokości nawet do kilku tysięcy złotych, ale także będzie miał prawo zatrzymać prawo jazdy pirata i wysłać go na ponowny egzamin.

Warto pamiętać o innych zmianach, które wejdą w życie 4. czerwca bieżącego roku. Jedną z nich jest wprowadzenie 2-letniego okresu próbnego dla początkujących kierowców. W jego trakcie kierowca ten będzie pod szczególnym nadzorem – będą go obowiązywać inne ograniczenia prędkości. Przez pierwsze 8 miesięcy od dnia wydania prawa jazdy „świeżak” nie będzie mógł przekraczać prędkości 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym i 100 km/h na autostradzie oraz drodze ekspresowej dwujezdniowej. Dodatkowo wrócą tzw. zielone listki, czyli oznaczenie informujące pozostałych kierowców o obecności początkującego kierowcy na drogach. Warto dodać, że pomiędzy 4 a 8 miesiącem okresu próbnego kierowca będzie zobowiązany do odbycia obowiązkowych kursów: 2-godzinnego z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz godzinnego praktycznego szkolenia z zagrożeń w ruchu drogowym.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama