reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Punkty karne 2018 – co się zmieni?

Punkty karne 2018 – co się zmieni?

W 2018 roku na kierowców czekają zmiany w kwestii punktów karnych. Po zgromadzeniu 24 punktów karnych kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał wziąć udział w kursie reedukacyjnym.

Źródło: Fotolia

Według obecnych przepisów kierowca posiadający prawo jazdy nie dłużej niż 12 miesięcy nie może zgromadzić więcej niż 20 punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Po przekroczeniu tego progu uprawnienia do prowadzenia pojazdów przez kierowcę-pirata zostają cofnięte, a ukarany musi uzyskać „prawko” na nowo.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku osób posiadających prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy – dla nich limit punktów karnych jest podwyższony do 24. Inna jest też kara za zebranie zbyt dużej liczby punktów – konieczne jest ponowne zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego, a także zaliczenie badań psychologicznych. Warto dodać, że osoby posiadające prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy raz na pół roku mogą skorzystać z kursu, w ramach którego z konta kierowcy-pirata znika 6 punktów karnych.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Punkty karne w 2018 roku – co się zmienia?

Od 4 czerwca 2018 roku kierowca, który przekroczy limit 24 punktów karnych, nie straci prawka, a jedynie zostanie skierowany przez starostę na kurs reedukacyjny związany z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Zajęcia te będą miały formę wykładów oraz zajęć warsztatowych i będą prowadzone w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego - za kurs zapłaci ukarany. Warto dodać, że to samo czeka kierowców, którzy w trakcie dwuletniego okresu próbnego popełnią co najmniej dwa wykroczenia.

Od dnia otrzymania skierowania na kurs reedukacyjny kierowca ma miesiąc na rozpoczęcie i ukończenie zajęć oraz 6 tygodni na przedstawienie w starostwie zaświadczenia o ukończeniu kursu. W przeciwnym razie starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy. Jeśli w trakcie kolejnych pięciu lat kierowca ten znów przekroczy limit 24 punktów karnych, jego uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte i będzie musiał starać się o prawo jazdy od nowa.

Od 4 czerwca 2018 roku nie będzie możliwości redukowania punktów za pomocą kursów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Graboś

Doradca podatkowy, Head of Tax w Kancelarii Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama