reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez Policjanta może nastąpić z kilku powodów. Zawsze jednak wiąże się z kłopotliwym trybem jego odbierania, który wymaga poświęcenia mu czasu. Jak zatem uniknąć tej sytuacji?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego - na jakiej podstawie?

Każdy kierowca prowadzący samochód czy motocykl ma obowiązek posiadać przy sobie nie tylko prawo jazdy i ubezpieczenie pojazdu, ale także jego dowód rejestracyjny. Dlaczego? Bowiem dowód rejestracyjny jest dokumentem stwierdzającym, że dany pojazd został dopuszczony do ruchu. Zapisane są w nim także najważniejsze informacje na temat jego danych technicznych (rodzaj silnika, jego pojemność skokowa, masa pojazdu i dopuszczalna ładowność itd.). W polu oznaczonym symbolem S1 znaleźć można także maksymalną liczbę pasażerów, którzy mogą podróżować pojazdem. Dowód jasno też określa, kto jest właścicielem maszyny, wraz z jego podstawowymi danymi personalnymi. Pytanie zatem kiedy i dlaczego dowód rejestracyjny może zostać zabrany jego właścicielowi/użytkownikowi?

Zobacz też: Brak miejsca w dowodzie rejestracyjnym

Policjant ma prawo zatrzymać kierowcy dowód rejestracyjny m.in. w przypadku stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;

Zobacz też: Czy można udostępniać na filmie numery rejestracyjne samochodu?

Poza tym funkcjonariusz może odebrać nam dowód w przypadku: 

1) stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo;

2) stwierdzenia zniszczenia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) w stopniu powodującym jego nieczytelność;

3) uzasadnionego podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego);

4) stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieupoważnioną;

5) nieokazania przez kierującego dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowodu opłacenia składki za to ubezpieczenie, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju, o którym mowa w art. 129 ust. 2 pkt 8 lit. c;

6) uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Co zrobić gdy zostanie zatrzymany nam dowód rejestracyjny?

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to ostateczność. Jeśli tak się stanie, to warto pamiętać, że Policjant musi wystawić mam stosowne pokwitowanie. W zależności od tego jaka była przyczyna zatrzymania dowodu, może on albo zakazać nam poruszania się pojazdem, albo pozwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni. Na pokwitowaniu musi być jednak podana informacja określając warunki na jakich pojazd może się poruszać. Zezwolenie nie może być wydane w przypadkach, o których mowa w punktach a) i c). Dowód może zatrzymać także stacja kontroli pojazdów jeśli powodem są punkty a, 2 i 3. 

Zobacz też: Dodatkowa tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy od stycznia 2016 r.!

Zwrot dowodu rejestracyjnego

Zatrzymany dokument odpowiedni organ Policji przesyła niezwłocznie organowi, który go wydał (o ile powodem zatrzymania nie była sytuacja z punktów 3, 5 i 6). Zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama