| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Kobieta w ciąży a prowadzenie auta

Kobieta w ciąży a prowadzenie auta

Czy w okresie ciąży kobieta może bez obaw prowadzić auto? Czy jadąc autem musi ona zapinać pasy bezpieczeństwa?

Ciąża a jazda samochodem

Ciąża to w życiu kobiety wyjątkowy okres poświęcony oczekiwaniu i radości ze zbliżającego się macierzyństwa. Niestety, trud dnia codziennego, zmusza przyszłe mamy do korzystania z samochodów. Początkowo nie ma ku temu przeciwwskazań, później w zaawansowanej ciąży może to być niebezpieczne. Składa się  na to głównie kwestia zapinania pasów bezpieczeństwa oraz ograniczona ,zmniejszająca się z czasem motoryka.

Ciąża a prowadzenie auta

Problem pojawia się w okolicach 3 trymestru, kiedy ciążowy brzuch jest już wyraźnie widoczny, a pas zaczyna go uciskać i krępować ruchy. Polskie prawo zezwala na prowadzenie auta bez zapiętych pasów w wyjątkowych sytuacjach wymienionych w art. 39 ust. 2 stanowiąc: „Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1. osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2. kobiety o widocznej ciąży (...)”.

Zobacz też: Kobieta w ciąży, a prowadzenie auta

Zdrowy rozsądek podpowiada jednak, aby w tak zaawansowanej ciąży już nie prowadzić. Jazda bez pasów zawsze wiąże się z ryzykiem poniesienia znacznych obrażeń przy kolizji. Dodatkowo większy brzuch utrudnia manewrowanie i w sytuacji nagłego zagrożenia drogowego np. zajechania drogi może uniemożliwić szybką reakcję. Gorzej gdy przyszła mama nie ma wyboru i musi przemieszczać się autem. W takiej sytuacji pomocne okazują się adaptery do pasów bezpieczeństwa. Ściągają go one tak, aby dolna część przechodziła poniżej brzucha, na linii miednicy. Adaptery nie krępują ruchów i nadają się do każdego typu siedzeń, a w razie wypadku gwarantują, że dziecko nie będzie dodatkowo zagrożone przez ucisk z napinającego się pasa. Zostaje jeszcze kwestia spadającej motoryki ciężarnej. Niestety w tym wypadku trudno o remedium , dlatego w ciąży zaleca się ostrożną jazdę z wykorzystaniem zasad ecodrivingu.

Zobacz też: Pasy bezpieczeństwa, a ciąża

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »