reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie? Czy można uzyskać tę informację telefonicznie? A może da się sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych przez internet?

Według szumnych zapowiedzi od stycznia 2016 r. każdy kierowca miał mieć możliwość sprawdzenia stanu punktów karnych na swoim koncie przez Internet. Niestety opóźnienia związane z wprowadzaniem informatycznego systemu CEPiK 2.0 spowodowały, że termin wprowadzenia nowej usługi został przesunięty. Według oficjalnego komunikatu kierowcy będą mogli sprawdzić ilość punktów karnych na swoim koncie dopiero od 1 stycznia 2017 r.

Wtedy też wejdą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. świeżo upieczonych kierowców.

Zobacz też: Sprawdzanie punktów karnych przez internet od 2017 r.

Czy można sprawdzić liczbę punktów karnych przez telefon?

Niestety, rozczarowani będą ci, którzy myślą że można zadzwonić na komisariat policji, przedstawić się, podać numer prawa jazdy i poprosić o sprawdzenie liczby punktów karnych na koncie. Polskie prawo nie dopuszcza takiego rozwiązania.

To nie wszystko. Nie sprawdzimy stanu konta z punktami karnymi także podczas policyjnej kontroli. Jedyną informacją, którą poda nam kontrolujący nas policjant, to fakt czy nasze konto jest czyste. Jednak nie dowiemy się ile dokładnie zgromadziliśmy punktów.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2017 r. - wszystkie zmiany

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na koncie? Na komisariacie!

Żeby dowiedzieć się ile dokładnie zgromadziliśmy punktów karnych na swoim koncie musimy udać się na najbliższy komisariat policji. Jeżeli placówka ma połączenie z bazą danych (możemy wcześniej o to spytać telefonicznie), policjanci po wylegitymowaniu udzielą informacji ustnej na temat naszego stanu punktów karnych.

Ciekawostką jest, że jeżeli chcemy uzyskać  zaświadczenie na piśmie, będziemy musieli wnieść opłatę skarbową w wysokości 17 zł.

Zobacz też: Taryfikator mandatów 2016

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama