reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób w 2016 r.?

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu? Czy można stracić za to prawo jazdy?

Jeszcze niedawno przewożenie większej liczby osób niż wpisana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, nie wiązało się z dużym ryzykiem. Można było dostać  mandat, wysadzić nadprogramowego pasażera i spokojnie pojechać dalej.

Zobacz też: Prawo Jazdy 2016 r. - wszystkie zmiany

Co grozi za przewożenie samochodem większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym pojazdu w 2016 r.?

Jednak w 2015 r. zaostrzono sankcje dla kierowców, m.in. za opisywane przewinienie. W myśl obowiązujących przepisów kierowca, który przewozi samochodem więcej osób niż dopuszczają to przepisy homologacyjne modelu, zostanie ukarany mandatem karnym w wysokości 100 zł za każdą nadprogramową osobę (ale nie większym niż 500 zł) oraz na jego konto wpłynie po 1 punkcie karnym za każdego dodatkowego pasażera.

To nie wszystko. Od 2015 r. popełnienie opisywanego wykroczenia może się skończyć dla kierowcy zatrzymaniem prawa jazdy na trzy miesiące. Stanie się tak, gdy przewozi co najmniej trzy nadprogramowe osoby.

Zobacz też: Aktualny taryfikator mandatów 2016 r.

Kara: do 500 zł mandatu, po 1 punkcie karnym za każdego nadprogramowego pasażera i zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące (gdy przewozi co najmniej trzy nadprogramowe osoby) .

Zobacz też: Przewożenie samochodem większej liczby osób w 2017 r.

Podstawa prawna: ROZPORZĄDZENIE PREZESA RA DY MINISTRÓW z dnia 23 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r., poz. 1624; ost. zm. Dz.U. z 2015 r., poz. 506).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama