reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Od kiedy liczone są punkty karne z fotoradaru

Od kiedy liczone są punkty karne z fotoradaru

Wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar obciąża kierowcę pojazdu karą finansową oraz punktami karnymi. Od kiedy punkty karne są aktywne na koncie kierowcy?

Ważność punktów karnych na koncie

Przeciętny polski kierowca przyzwyczajony jest do sytuacji, w której po popełnieniu wykroczenia drogowego zostaje ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Punkty karne zostały wprowadzone w celu zdyscyplinowania kierowców nagminnie nieprzestrajających przepisów drogowych. Kary finansowe są bowiem mniej dotkliwe, gdyż siła ich działania ma krótki wymiar czasowy. Zupełnie inaczej jest w przypadku punktów karnych.

Zobacz też: Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku

Każdy kierowca sklasyfikowany w CEPiKU ma swoje indywidualne konto punktowe. Im bardziej krewki lub nierozgarnięty kierowca, tym częściej zdarza mu się łamać przepisy drogowe. Tym samym jego konto punktowe zaczyna się nimi zapełniać. Jeśli ich suma przekroczy liczbę 24, jego prawo jazdy zostaje zatrzymane. Później starosta powiatu na drodze administracyjnej obiera kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka decyzja dotyczy najczęściej wszystkich kategorii jakie posiada kierowca.

Punkty karne za zdjęcie z fotoradaru: od kiedy liczona jest ich ważność?

Problem z punktami karnymi dotyczy przede wszystkich terminu ich ważności. W przypadku kontroli drogowej sprawa jest raczej jasna – w chwili wypisania mandatu za wykroczenie punkty trafiają na konto kierowcy. Od tej chwili są one ważne i aktywne na koncie kierowcy przez 365 dni. Po tym czasie zostają one wykreślone z bazy.

W przypadku fotoradarów sprawa wydaje się trudniejsza. W końcu od chwili zarejestrowania wykroczenia często mija kilkadziesiąt dni, potem dochodzi czas niezbędny do ustalenia rzeczywistego kierowcy pojazdu. W rezultacie od dnia wykonania zdjęcia przez fotoradar mija nawet kilka miesięcy. Co wtedy? Od kiedy będą liczone punkty?

Punkty z fotoradarów liczone są od chwili zarejestrowania wykroczenia, czyli od dnia wykonania zdjęcia przez fotoradar. Jeśli sprawa trafiła na wokandę sądową to nie zmienia to faktu, że po wydaniu wyroku skazującego, termin ważności punktów będzie upływał od dania zarejestrowania wykroczenia a nie wydania wyroku.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama