reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Zmiany w przepisach dot. kierowców od 18 maja 2015 r.

Zmiany w przepisach dot. kierowców od 18 maja 2015 r.

18 maja 2015 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. prawa o ruchu drogowym. Łatwiej jest m.in. stracić prawo jazdy, co jeszcze się zmieniło?

Z informacji przekazanych PAP m.in. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wynika, że najważniejsze zmiany wchodzące w życie 18 maja 2015 r. dotyczą:

Zatrzymanie prawa jazdy - nowe przepisy od 18 maja 2015 r.

W ustawie o kierujących pojazdami dodano nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Nastąpi to, gdy kierowca przekroczy w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h lub gdy będzie przewoził nadmierną liczbę osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzyma kierowcy prawo jazdy i prześle je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy nastąpi na 3 miesiące.

Zgodnie z przepisami starosta może wydać taką decyzję nie tylko w sytuacji kiedy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Podmioty uprawnione do kontroli ruchu drogowego mogą poinformować starostę o każdym ujawnionym przypadku dopuszczenia się jednego z powyższych czynów (także w przypadku np. fotoradarów). Na podstawie takich informacji starosta wyda decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy pod rygorem natychmiastowej wykonalności oraz zobowiąże kierowcę do zwrotu prawa jazdy. Od jego decyzji będzie się można odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zobacz też: Wysokość mandatu będzie zależna od średniej pensji?

W takim przypadku 3-miesięczny okres, na jaki zatrzymywane będzie prawo jazdy, liczyć się będzie od daty zwrotu prawa jazdy przez kierowcę do właściwego organu, czyli do starosty.

Tym kierowcom, którzy zdecydują się na jazdę mimo 3-miesięcznego zakazu, okres zatrzymania prawa jazdy zostanie wydłużony do 6 miesięcy. Jeśli mimo to będą prowadzić auto, zostaną im cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami. Odzyskanie prawa jazdy w tym przypadku wiązać się będzie z koniecznością ponownego zdania egzaminu i spełnienia warunków osoby po raz pierwszy ubiegającej się o prawo jazdy.

Policjant, który zatrzyma kierowcy prawo jazdy, wyda mu równocześnie pokwitowanie, potwierdzające, że prawo jazdy posiadał, tylko zostało mu ono zatrzymane. Taki dokument będzie uprawniać do jazdy przez dalsze 24 godziny, co ma umożliwić kierowcy dojazd do celu.

Zobacz też: Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Nowe przepisy dot. kierowania w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi - PAP)

W znowelizowanych przepisach zaostrzono sankcje dla osób kierujących pojazdami w stanie nietrzeźwości oraz dla kierujących, którzy - znajdując się w tym stanie - spowodowali wypadek drogowy. W pierwszej kolejności wydłużono okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat; przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Poczyński

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama