| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Co grozi za jazdę nieodśnieżonym samochodem?

Co grozi za jazdę nieodśnieżonym samochodem?

Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem

Zima jest okresem bardzo uciążliwym dla każdego kierowcy, który swój samochód pozostawia zaparkowany na dworze. Trzeba pamiętać nie tylko o kłopotach związanych z eksploatacją auta podczas zimy, ale także o mandatach, które możemy otrzymać o tej porze roku.

Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” art. 66 ust.1 pkt. 1,5 mówi:

Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:  

  1. nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;  
  2. zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu; 

Co to oznacza w praktyce? Przed podróżą swoim samochodem do naszych obowiązków nie należy tylko oczyszczenie zabrudzeń ze świateł i tablicy rejestracyjnej, ale przede wszystkim zadbanie o przednią i tylną szybę oraz lusterka. Aby móc bezpiecznie poruszać się po drogach konieczne jest usunięcie zalegającego śniegu na dachu. Każde gwałtowne hamowanie może doprowadzić do zsunięcia się śniegu na przednią szybę, czego skutkiem będzie nagła utrata widoczności. Należy również pamiętać, że śnieg pozostawiony na dachu może zwiewać na pojazd jadący za nami.

Każdy samochód, który jest nieodśnieżony, może nie być obojętny dla patrolu policji. W przypadku zatrzymania przez służby, kierowca może zostać ukarany mandatem np. za nieczytelne tablice rejestracyjne. Za takie wykroczenie kierujący pojazdem może otrzymać 3 punkty karne. Za nieusunięcie śniegu z pojazdu grozi kara w wysokości od 20 do 500 złotych. Trzeba również pamiętać, że patrol może zatrzymać samochód do kontroli i nakazać skrobanie szyb czy też odśnieżenie pojazdu.

Musimy również wiedzieć, że podczas odśnieżania auta nie należy pozostawiać włączonego silnika na dłużej niż 60 sekund. Możemy za to zostać ukarani przez policję lub straż miejską mandatem. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych problemów z Policją i zaoszczędzić na mandatach, warto wyjść z domu 15 minut wcześniej i przygotować samochód do jazdy. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo dla kierowcy jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Nationale-Nederlanden

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »