| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Mandat za niewłaściwe zachowanie wobec nauki jazdy?

Czy przepisy ruchu drogowego określają, w jaki sposób powinni się zachowywać w ruchu drogowym kierowcy wobec kursantów nauki jazdy? Okazuje się, że tak.

Część kierowców z irytacją podchodzi do zachowań kursantów nauki jazdy poruszających się po mieście. Niesłusznie, bo poganianie, trąbienie i spychanie z drogi zagubionego kursanta spowoduje, że zamiast płynnie opuścić skrzyżowanie, zostanie na nim dłużej i popełni więcej błędów. Część uczestników ruchu drogowego skarży się, że kursanci doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji drogowych i to często z ich winy może dojść do kolizji. 
W takim przypadku prawo daje adeptom nauki jazdy fory. Okazuje się, że kodeks drogowy nakazuje doświadczonym uczestnikom ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności, gdy w pobliżu porusza się pojazd nauki jazdy.

Zobacz też: Uchylenie prawomocnego mandatu - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Kodeks ruchu drogowego a nauka jazdy

Kodeks Ruchu drogowego nakłada na kierowców i kursantów pewne zobowiązania. – Pojazd do nauki jazdy powinien być widocznie oznaczony znakiem „L”, przy czym w warunkach niedostatecznej widoczności znak ten powinien być oświetlony – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – Kierowca, który porusza się w pobliżu kursanta powinien zachować szczególna ostrożność a co za tym idzie przygotować się na ewentualne błędy „elki” – dodaje Florkowska. Warto tu zaznaczyć, że jeśli pojazdem przeznaczonym do nauki jazdy kieruje nie kursant a osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia to wtedy tablicę z literą „L” trzeba zasłonić lub zdjąć.

Pojazdy nauki jazdy mogą rejestrować przewinienia innych uczestników ruchu

Kierowcy powinni pamiętać, że „elki” mają takie samo prawo do korzystania z dróg jak oni. Nawet jeśli kursant prowadzi samochód w niewprawny sposób to niesprawiedliwa to np. wyprzedzania w niedozwolonym miejscu, czy na przykład przekraczania podwójnej ciągłej. Zmotoryzowani powinni pamiętać także o tym, że auta egzaminacyjne posiadają wbudowane kamery, które mogą zarejestrować przewinienia kierowcy, a także być materiałem dowodowym na przykład po stłuczce. Na koniec warto dodać, że odrobina życzliwości i zwiększona uwaga zarówna kursanta jak i kierowcy to najlepsza i chyba jedyna recepta na dobre współegzystowanie.

Zobacz też: Spłata mandatu w ratach - jak przygotować wniosek?

Źródło: Korkowo.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »