| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych po zmroku – zmiany od 2014 roku

Obowiązek noszenia odblasków przez pieszych po zmroku – zmiany od 2014 roku

Od sierpnia 2014 roku każdy pieszy będzie musiał posiadać element odblaskowy idąc po zmroku drogą poza terenem zabudowanym.

Obowiązkowe odblaski dla pieszych

W wypadkach samochodowych w Polsce najczęściej giną kierowcy pojazdów (w 2013 roku było to aż 1566 osób) oraz piesi (1140 osób). Z uwagi na ogromną liczbę ofiar po stronie tych drugich, postanowiono zmienić przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który będzie się poruszał po drodze po zmierzchu,  poza terenem zabudowanym, będzie musiał posiadać widoczny z daleka element odblaskowy.

Odblaski dla pieszych - Prawo o ruchu drogowym

Art. 11 ust. 4a Prawo o ruchu drogowym:

"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku."

Widoczność w trakcie jazdy nocą

Nowe przepisy są konsekwencjom ogromnej liczb wypadków z udziałem pieszych. Niestety, ale ogromna część osób (a może nawet ich większość) poruszających się wieczorem po drodze, nie zdaje sobie sprawy jak mocno ograniczoną widocznością dysponuje kierowca pojazdu po zapadnięciu zmroku. Jeśli zmuszony jest on podróżować wyłącznie na światłach mijania (tzw. krótkich) to przeciętnej jakości reflektory zdolne są oświetlić drogę przed maską na odległość zaledwie 40 m (na światłach drogowych 100 m).

Przy 90 km/h szanse na uniknięciu wypadku są bardzo małe

Jeśli auto porusza się z prędkością ok. 90 km/h to dystans 40 m pokonuje on w zaledwie 1,6 sekundy. Biorąc pod uwagę, że czas reakcji najlepszych kierowców (praktycznie sportowych) to ok. 1 s, oznacza to, że przeciętny kierowca może po prostu nie zdążyć nawet zareagować na niebezpieczeństwo i uniknąć potrącenia czy przejechania pieszego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »