| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Mandat za zawracanie w niedozwolonym miejscu

Wielu kierowców bagatelizuje znak zakazu zawracania i zawraca w miejscach niedozwolonych. Tymczasem takie przewinienie może słono kosztować.

Mimo że znaki zakaz skrętu w lewo oraz zakaz zawracania są jednymi z najczęściej spotykanych znaków ustawianych przy ulicach polskich miast, wielu kierowców ma kłopot z zapamiętaniem zasady - czy w przypadku występowania znaku zakaz zawracania można skręcać w lewo, czy może w przypadku znaku zakaz skrętu w lewo można zawracać?

Zobacz też: Strzeżony przejazd kolejowy - za co grozi mandat?

Kiedy można zawracać, a kiedy skręcać w lewo?

Przepisy ruchu drogowego nie pozostawiają wątpliwości. Jeżeli przed skrzyżowaniem jest ustawiony znak B-21 - zakaz skrętu w lewo zabrania on zarówno zawracania, jak i skręcania w lewo. Przy czym warto pamiętać, że jego siła oddziaływania ogranicza się jedynie do skrzyżowania. Po minięciu krzyżówki przestaje obowiązywać.

Z kolei znak B-23, czyli zakaz zawracania odnosi się jedynie do zakazu zawracania i nie zakazuje skręcania w lewo. Siła oddziaływania znaku jest większa niż zakazu skrętu w lewo, ponieważ B-23 zakazuje zawracania na odcinku od punktu, w którym jest ustawiony do następnego skrzyżowania (włącznie).

Zobacz też: Zły stan techniczny auta: mandat

Mandat z zawracanie w niedozwolonym miejscu

W razie popełnienie wykroczenia i złamania zakazu zawracania kierowca może zapłacić wysoki mandat. Z jednej strony policjant może ukarać kierowcę za niezastosowanie się do znaku, z drugiej za stworzenie zagrożenia i/lub hamowania ruchu. W efekcie kara może wynieść nawet 400 zł.

Czytaj także

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK