| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Zasady używania świateł przeciwmgłowych

Zasady używania świateł przeciwmgłowych

W jakich sytuacjach kierowca może włączyć światła przeciwmgłowe? Czy kierujący pojazdami są zobligowani do użycia świateł przeciwmgłowych tylko w przypadkach, gdy poruszają się we mgle?

Wystarczy, że na drodze pojawi się niewielka mgła, a wielu kierowców włącza tylne światła przeciwmgłowe skutecznie przyczyniając się do pogorszenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zasady używania świateł przeciwmgłowych regulują przepisy ruchu drogowego, niestety, wciąż niewielu kierowców je zna.

Przepisy określające montaż świateł przeciwmgłowych

Pojazd poruszający się po polskich drogach może posiadać dwa typy świateł przeciwmgłowych: przednie światła przeciwmgłowe oraz tylne. Przednie światła są światłami nieobowiązkowymi, co oznacza, że nie każde auto będzie posiadało je w standardowym wyposażeniu, w odróżnieniu od tylnych, których brak może skutkować nawet mandatem. Rozmieszczenie świateł w samochodzie uregulowane jest przez konkretne wytyczne. Przednie oraz tylne światła przeciwmgłowe nie mogą znajdować się niżej niż 25 cm nad podłożem. - Większość takich świateł jest umieszczona na granicy tej wysokości. Mgła przy samej jezdni jest najrzadsza co zapewnia najdłuższy zasięg promieni świetlnych i zwiększa widoczność przed autem oraz widoczność samego pojazdu – mówi Agnieszka Kaźmierczak, operator systemu Yanosik. Przednie światła przeciwmgłowe są barwy białej lub żółtej, natomiast tylne powinny mieć kolor czerwony.

Zobacz też: Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

W jakich warunkach można włączać światła przeciwmgłowe?

Przednich świateł przeciwmgłowych możemy używać w warunkach atmosferycznych, w których widoczność spada poniżej widoczności umożliwiającej normalną jazdę. Czynnikiem zmniejszającym przejrzystość powietrza nie musi być jednak sama mgła, a może nim być np. rzęsisty deszcz. Natomiast tylne światła przeciwmgłowe mamy obowiązek włączyć, kiedy warunki atmosferyczne ograniczają widoczność do 50 metrów. W momencie poprawy przejrzystości powietrza jesteśmy zobligowani do niezwłocznego wyłączenia tych świateł.

Sytuacją wyjątkową, w której kierujący pojazdem może użyć przednich świateł przeciwmgłowych, i to bez względu na panujące warunki, jest jazda samochodem po krętych drogach. Należy jednak pamiętać, że abyśmy mogli je włączyć trasa musi zostać oznaczona odpowiednimi znakami. Będą to znaki: A3 "niebezpieczny zakręt – pierwszy w prawo", A4 "niebezpieczny zakręt – pierwszy w lewo" oraz tabliczka T5 umieszczona pod znakiem informująca o początku krętej drogi.

Zobacz też: Jedzenie w czasie jazdy grozi mandatem

Mandat za nieprawidłowe użycie świateł przeciwmgłowych

Po naszych drogach porusza się wielu kierowców notorycznie nadużywających świateł przeciwmgłowych. Inni kierowcy określają ich mianem "latarników", ponieważ jeżdżą oni z włączonymi wszystkimi światłami
w aucie. Prawdopodobnie nie są oni zaznajomieni z przepisami regulującymi użycie tych świateł lub po prostu nie szanują innych kierowców na drodze - Zgodnie z kodeksem drogowym i aktualnym taryfikatorem, kierujący pojazdem za nadużywanie świateł przeciwmgłowych może otrzymać 2 pkt. karne oraz mandat w wysokości 100 zł - mówi Agnieszka Kaźmierczak, Yanosik.pl.

Źródło: Creandi.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »