reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Tanie mandaty - za co kierowcy zapłacą najmniej?

Zróżnicowanie w wysokości mandatów nie powinno dziwić. Które wykroczenia są najlżej traktowane?

Kierowcy zobowiązani są przestrzegać wszystkich przepisów i jeździć ostrożnie – bez względu na to czy za złamanie prawa grozi kara więzienia czy mandat. Ci, którzy narzekają na ciężki los kierowcy powinni jednak pamiętać, że  kary mają czasem łagodniejszy wymiar. Najniższą, przewidzianą w taryfikatorze kwotą mandatu jest 50 zł. To maksymalna kara dla kierowcy, który przekroczy prędkość od 1 do 10 km/h. Z podobną sankcją muszą liczyć się zmotoryzowani, którzy przesadzają w drugą stronę i poruszają się z prędkością utrudniającą ruch innym pojazdom. Za to przewinienie grozi kara od 50 do 200 zł. Analogicznie wygląda sytuacja, w której kierowca utrudnia ruch innym pojazdom podczas cofania – tu również minimalna kara wynosi 50 zł (maksymalna 200 zł).

Pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem

– Zmotoryzowani powinni uczulić się także na oddalanie się od pojazdu kiedy silnik jest w ruchu – mówi Katarzyna Florkowska. – Wielu uczestników ruchu nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest to przewinienie, które może zubożyć portfel o kwotę 50 zł – dodaje Florkowska.

Ostrożnie także z grzebaniem przy tablicach rejestracyjnych. Ozdabianie tablic bądź ich zasłanianie może skończyć się karą 50 zł – dotyczy to zarówno przednich, jak i tylnych numerów rejestracyjnych. Kierowcy, którzy zawodowo przewożą osoby (czyli np. kierowcy taksówek) muszą pamiętać o zakazie palenia i jedzenia w trakcie jazdy. W przeciwnym razie grozi im zubożenie o kolejne 50 zł. Zmotoryzowani muszą też dbać o swoją pamięć – dlaczego? By wozić ze sobą wszystkie wymagane dokumenty. Za brak każdego z nich znów można stracić po 50 zł (jednak nie więcej niż 250 zł).

Zaniedbane auto

Właściciel, użytkownik bądź kierujący pojazdem nie mogą dopuścić do ruchu na drodze publicznej pojazdu, który jest nienależycie zaopatrzony w urządzenia bądź urządzenia te nie działają właściwie. Za takie niedopatrzenie grozi kara między 50 a nawet 200 zł (w zależności od skali wykroczenia). To samo dotyczy sytuacji, w której właściciel czy kierujący pozwalają, aby pojazd bez dokumentów stwierdzających dopuszczenie do ruchu poruszał się po drodze publicznej. Wybryk tego rodzaju zuboży portfele o 50 zł.  Wystrzegać należy się także zaśmiecania bądź zanieczyszczania drogi publicznej. Takie niekulturalne zachowanie zagrożone jest karą od 50 do 200 zł.

Źródło: materiały prasowe Korkowo.pl

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama