| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Redukcja punktów karnych - zasady i planowane zmiany

Redukcja punktów karnych - zasady i planowane zmiany

Każdy kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok może raz na 6 miesięcy zredukować o 6 stan punktów karnych na swoim koncie. Ale zasady redukcji punktów karnych w niedalekiej przyszłości ulegną zamianie.

Jak sprawdzić ilość punktów karnych na koncie?

Wbrew pozorom sprawdzenie punktów karnych na koncie z niewiadomych przyczyn nie jest łatwą sprawą. Trzeba osobiście udać się na komendę policji z dowodem tożsamości. Nie jest możliwe uzyskanie informacji o stanie punktów karnych przez telefon - to jeszcze nie jest dziwne, bo jest ustawa o ochronie danych osobowych. Jednak informacji o stanie punktów karnych nie udzielą nam także Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pełniący służbę w radiowozie. Ci mogą stwierdzić przekroczenie dopuszczalnego limitu punktów karnych i zatrzymać prawo jazdy, ale nie udzielą informacji o aktualnym stanie konta.

Zobacz też: Kiedy warto nie przyjąć mandatu?

Redukcja punktów karnych - stan obecny

Prawo dopuszcza możliwość zredukowania liczby punktów karnych poprzez uczestnictwo w kursie prowadzonym przez WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Koszt takiego szkolenia to kwota 350 zł. Podczas kursu kierowca może jednorazowo zmniejszyć liczbę punktów karnych o 6. Ze szkolenia mogą skorzystać kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż 1 rok i uzbierali więcej niż 6 i mniej niż 24 punkty. Co ważne, do takiego kursu nie można przystępować częściej niż co 6 miesięcy. Jeśli kierowca przekroczył 24 punkty musi odbyć kurs prawa jazdy jeszcze raz. Nie ma on możliwości „zbicia” punktów karnych.

Celem szkolenia jest uświadomienie skutków naruszania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza przepisów kształtujących zasady bezpiecznego zachowania się na drodze. Kurs można podzielić na 3 bloki tematyczne. Dwa pierwsze prowadzone są przez policjanta i dotyczą przyczyn wypadków drogowych oraz prawnych i społecznych skutków wypadków drogowych. Trzecia część prowadzona jest przez psychologa i swoim zakresem obejmuje psychologiczne aspekty zachowania się kierującego pojazdem w ruchu drogowym.

Zobacz też: Wszystko o kumulacji punktów karnych

Redukcja punktów karnych - planowane zmiany

Zgodnie z planami ministra transportu w 2016 r. mają się zmienić zasady redukowania punktów karnych. W przypadku przekroczenia 24 punktów w ciągu roku, kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny i badanie psychologiczne, ale nie straci on prawa jazdy. Niestety i ta sytuacja ma swoje minusy, gdyż wspomniany kurs będzie trzeba odbyć w ciągu jednego miesiąca od otrzymania skierowania, a jego koszt może wynieść ok. 500 zł. Konieczne będzie także zarezerwowanie kilku wolnych dni, ponieważ przewidywany czas trwania takiego szkolenia to ok. 5 dni. Należy również pamiętać o przedstawieniu stosownego zaświadczenia staroście - bez tego nie będzie można dalej poruszać się pojazdem.

Ważny jest także fakt, iż w przypadku zgromadzenia 24 punktów w ciągu kolejnych 5 lat od odbycia kursu reedukacyjnego, kierowca straci prawo jazdy. Należy również pamiętać, że zgodnie z zapowiadanymi zmianami nie będzie już szkoleń likwidujących 6 punktów karnych. W takiej sytuacji odzyskanie prawa jazdy będzie wiązało się z ponownym odbyciem kursu i zdaniem egzaminów. Ważną kwestią jest też to, że kierowca, który popełnił wykroczenie, będzie mógł otrzymać jednorazowo maksymalnie 10 punktów karnych.

Zobacz też: Co dzieje się z niezapłaconym mandatem?

Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: Creandi.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »