reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandaty dla taksówkarzy: jest bałagan, jest kara! Nowe przepisy.

Mandaty dla taksówkarzy: jest bałagan, jest kara! Nowe przepisy.

Mandaty dla taksówkarzy - a konkretnie wszystkich przewoźników - dotyczą higienicznych warunków jazdy. Karę można otrzymać za bałagan w kabinie.

Mandaty dla taksówkarzy i przewoźników - nawet 250 złotych!

10 kwietnia 2021 roku zmieni się system wykroczeń w Polsce. A zmiana stała się okazją dla rządzących do wprowadzenia nowych kar dla przewoźników - a w tym taksówkarzy, motorniczych oraz kierowców busów i autobusów. Jaka kara im grozi? Mandaty dla taksówkarzy i innych kierowców mogą sięgnąć 250 złotych (to wartość maksymalna). Jakie mają obowiązki? Zakres jest dość szeroki!

Mandaty dla taksówkarzy: higiena i bezpieczeństwo

Przewoźnicy powinni zapewnić pasażerom higieniczne i bezpieczne warunki podróżowania. Na czym one polegają? Prowadzący powinien zadbać o to, aby w kabinie nie zalegały śmieci. Dodatkowo jest zobowiązany do naprawy uszkodzonych przedmiotów - tak, aby nie zagrażały pasażerom. Przepisy nakładają też obowiązek zapewnienia środków higieny np. w toaletach w pojazdach.

Pisząc o uszkodzonych przedmiotach mamy na myśli np. uszkodzony podłokietnik - w sytuacji, w której wystają z niego elementy plastikowe. Taki przedmiot może teoretycznie tworzyć zagrożenie dla pasażera.

Mandaty dla taksówkarzy: higiena to słowo-klucz

I choć bazowe znaczenie nowego wykroczenia dotyczy czystości, nietrudno zgadnąć że słowo higiena daje możliwość szerszej interpretacji - szczególnie w dobie pandemii. Może się zatem okazać, że przewoźnicy będą musieli np. regularnie dezynfekować pojazdy, pilnować żeby pasażerowie mieli założone maski czy kontrolować odstępy między osobami podróżującymi pojazdem.

Mandaty dla taksówkarzy: kara nawet za... brak terminala!

Co jeszcze mogą oznaczać nowe przepisy? Higiena w dobie pandemii to słowo o naprawdę szerokim znaczeniu. Bo może się bowiem okazać, że mandaty dla taksówkarzy staną się faktem nawet wtedy, gdy ci nie zapewnią swoim pasażerom... możliwości bezgotówkowego opłacenia rachunku.

Mandaty dla taksówkarzy: dobry kierunek zmian?

Oczywiście normowanie transportu pasażerów jest w Polsce niezwykle kluczowe. Procesu nie da się jednak przeprowadzić na podstawie tak nieprecyzyjnych przepisów - i trzeba to powiedzieć głośno. Użycie zapisu o zapewnieniu higienicznych i bezpiecznych warunków transportu sprawia, że kierowca może otrzymać mandat tak naprawdę za wszystko. Pole do nadinterpretacji jest szerokie!

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandaty dla taksówkarzy: jest bałagan, jest kara! Nowe przepisy.
Mandaty dla taksówkarzy: jest bałagan, jest kara! Nowe przepisy.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama