Kategorie

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?

Odmowa przyjęcia mandatu: jak się przygotować na nowe prawo?
Materiały prasowe
Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?

Odmowa przyjęcia mandatu: czemu ta możliwość ma zniknąć?

Zdarza się, że przepisy mają - delikatnie mówiąc - dyskusyjny charakter. Tak właśnie jest w przypadku nowelizacji ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenie, która zakłada że karanym odebrana zostanie możliwość odmowy przyjęcia mandatu karnego. Grzywny staną się obowiązkowe - kierowca będzie musiał ją przyjąć i zapłacić. Co gdy nie zgadza się z decyzją funkcjonariusza? Musi napisać wniosek do sądu i tam bronić swoich interesów. Skąd taki legislacyjny pomysł? Rządzący twierdzą że chodzi o usprawnienie postępowań mandatowych i odciążenie sądów. W taką motywację nie wierzy jednak zbyt wiele osób...

Obecnie kierowca zatrzymany przez funkcjonariuszy ma prawo nie zgodzić się z ich oceną sytuacji i odmówić przyjęcia mandatu. W takim przypadku już na miejscu wykroczenia pisany jest wniosek do sądu o ukaranie prowadzącego.

Obowiązkowe mandaty: jak się od nich odwołać?

Na mocy nowych przepisów nie tylko zniknie odmowa przyjęcia mandatu, ale również skomplikuje się droga odwoławcza. Bo aby kierowca mógł dochodzić swoich praw przed sądem, w pierwszej kolejności musi wypełnić jeszcze dwie przesłanki. Po pierwsze musi opłacić mandat, z którym się nie zgadza. Po drugie czas od momentu ukarania do momentu opłacenia grzywny i złożenia wniosku do sądu nie może być dłuższy niż 7 dni. I choć nikt w tym momencie nie chce udowadniać złej woli dbających o porządek na polskich drogach policjantów, warto pamiętać też o tym że nowelizacja zakłada ich nieomylność - a jak pokazuje praktyka, z tą nieomylnością bywa różnie.

Nieprzyjęcie mandatu? Jak się przygotować na brak takiej opcji?

Jak zatem kierowca powinien przygotować się na nową rzeczywistość - tj. Polskę, w której mandaty staną się obowiązkowe? Jednym z lepszych i tak naprawdę tańszych rozwiązań jest zastosowanie rejestratora jazdy w pojeździe. Rejestrator przez cały czas zapisuje obraz widziany przed i za pojazdem oraz może stanowić jeden z ważniejszych dowodów w sprawie. Przykład? Może pomóc w ustaleniu lub odnalezieniu sprawcy kolizji, ale także rozstrzygnąć wiele innych kwestii spornych. Bo za jego sprawą można chociażby udowodnić policji, że zatrzymaliśmy pojazd przed znakiem "Stop" czy nie wjechaliśmy na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Rejestratory jazdy: oferta jest naprawdę szeroka!

Rynek rejestratorów jazdy jest obecnie w Polsce naprawdę szeroki. Urządzenia tego typu są dostępne nie tylko w sklepach motoryzacyjnych, ale i większych marketach, sklepach RTV/AGD czy w Internecie. Oferta? Każdy kierowca powinien znaleźć kamerę dopasowaną do swoich potrzeb i przede wszystkim finansowych możliwości. Szczególnie że ceny rejestratorów jazdy startują już od kilkudziesięciu złotych i w przypadku urządzeń dobrej klasy osiągają kwotę na poziomie 250 - 400 złotych.

Odmowa przyjęcia mandatu: jej wykasowanie jest pewne?

Na szczęście jeszcze nie. Rządzący na razie przedstawili wyłącznie projekt nowelizacji. A to oznacza, że czeka go pełna ścieżka legislacyjna. Musi zyskać akceptację poszczególnych komisji, a później sejmu, senatu i prezydenta. Zmiany wejdą w życie w 14 dni po ich ogłoszeniu w dzienniku ustaw.

Źródło: Materiały prasowe Xblitz

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  1 sty 2000
  18 maja 2021
  Zakres dat:

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych? To pytanie o tyle kluczowe, że kierowcy obecnie nie muszą wozić przy sobie dokumentów.

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą

  Wyrejestrowanie pojazdu z powodu kasacji za granicą. Czyli formalności należy dopełnić po złomowaniu za granicą auta zarejestrowanego w Polsce.

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy

  Wydanie prawa jazdy zatrzymanego na okres 3 miesięcy: jak wyglądają formalności? I co jest konieczne do odzyskania uprawnień do kierowania?

  Opel Vivaro-e Hydrogen - 3 minuty tankowania i 400 km zasięgu

  Opel Vivaro-e Hydrogen ma system ogniw paliwowych w komorze silnika, zbiorniki wodoru zamiast akumulatora i do 6,1 m3 przestrzeni ładunkowej.

  Test: Mazda CX-3 SkyJoy SkyActiv-G - Mazda dla Kowalskiego?

  Mazda CX-3 jest lepiej wykonana od Forda Pumy, mniej azjatycka od Kii Stonic i bardziej finezyjna od T-Crossa. Czy to Mazda dla Kowalskiego?

  Rejestracja pojazdu zabytkowego

  Rejestracja pojazdu zabytkowego jest w Polsce trudna? Nie do końca. Pod warunkiem, że kierowca przygotuje pakiet wszystkich dokumentów.

  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy

  Obowiązkowa wymiana prawa jazdy: w jakich przypadkach występuje i na czym polega? To opiszemy w dzisiejszym materiale.

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

  Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru? Osoba, która uzyskała uprawnienia, może to skontrolować bezpłatnie w internecie. Co należy zrobić?

  Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

  Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest do odbioru? To w zasadzie niezwykle proste. Wystarczą podstawowe informacje i telefon z dostępem do sieci.

  Mandaty za prędkość: GITD się zbroi i szykuje na kierowców

  Mandaty za prędkość? Już niedługo może być ich więcej, szczególnie że GITD wybrało się na zakupy. Powstanie m.in. 26 nowych fotoradarów.

  Jak podróżować w czasie pandemii?

  Jak podróżować w czasie pandemii? O jakich zasadach pamiętać? I na ile warunki epidemiologiczne są w stanie skomplikować wyjazd?

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej

  Zawiadomienie o dokonaniu montażu instalacji gazowej: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Wyrejestrowanie pojazdu w przypadku wywozu z kraju

  Wyrejestrowanie w przypadku wywozu pojazdu z kraju: o czym pamiętać, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży

  Wyrejestrowanie pojazdu po kradzieży: czy jest możliwe, ile kosztuje i jak właściwie wygląda? Dziś opowiemy właśnie o tym.

  Sprzedaż opon w Q1 2021. Wyraźnie widać wzrosty!

  Sprzedaż opon w Q1 2021 z dwucyfrowymi wzrostami. Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego zaprezentował dane, które napawają optymizmem.

  Test: Opel Insignia kombi po liftingu. Królowa flot ciągle w formie?

  Opel Insignia po liftingu: Niemcy reanimowali staruszka czy jedynie usprawnili kilka drobiazgów w aucie, które jest nadal godne uwagi? Sprawdziliśmy to.

  Top 7: Jak podróżować z dziećmi?

  Jak podróżować z dziećmi? Jeżeli dziecko jest naprawdę małe, wyjazd może się stać wyzwaniem. Oto porady jak przygotować się do wyjazdu.

  Profesjonalna rejestracja pojazdów

  Profesjonalna rejestracja pojazdów: czym jest, na czym polega i dopełnienia jakich formalności wymaga? Sprawdziliśmy to.

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM

  Wymiana karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM powinna zostać wykonana niezwłocznie. Na czym polega i jakich dokumentów wymaga?

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu

  Wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu jest konieczne do tego, aby kierowca nie musiał np. płacić za polisę OC. Jak dochować obowiązku?

  Mercedes EQT - niewielki van z napędem elektrycznym

  Mercedes EQT jest przestronny, rodzinny, nowoczesny i... elektryczny. Niewielki van być może już wkrótce uzupełni ofertę marki.

  Odholowanie samochodu przez policję

  Odholowanie samochodu przez policję: w jakich przypadkach jest możliwe? Jak wygląda procedura odbioru samochodu z parkingu policyjnego?

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego

  Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego: co oznacza? I kiedy właściciel straci pojazd? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.?

  Ile kosztuje parking policyjny 2021 r.? Na jak duże opłaty powinni przygotować się kierowcy? Postanowiliśmy to sprawdzić.

  Nalepka kontrolna na szybie pojazdu: gdzie ją przykleić?

  Nalepka kontrolna na szybie pojazdu: gdzie ją przykleić? I jak ją przykleić? Przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad.