reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu? Rząd chce zmiany przepisów!

Nieprzyjęcie mandatu jest pojęciem, które wkrótce może zniknąć z polskiego porządku prawnego. Czy obowiązkowe mandaty to dobry pomysł?

Odmowa przyjęcia mandatu: możliwość taka zniknie?

Rządzący przygotowali projekt nowelizacji przepisów, w głos których zniknie możliwość nieprzyjęcia mandatu na miejscu kontroli policyjnej. Odmowa ze strony kierowcy sprawi, że funkcjonariusz i tak wypisze dokument określający wysokość kary oraz zapisze na nim adnotację, że prowadzący nie podpisał go. Skutek? Bez względu na fakt czy prowadzący zgadza się z mandatem, czy nie, będzie musiał go zapłacić. Jak może dochodzić swoich praw? Musi w tym celu przygotować własny wniosek do sądu - ma na to 7 dni o momentu nałożenia kary.

Nieprzyjęcie mandatu za przekroczenie prędkości: tak było, a tak będzie

Nieprzyjęcie mandatu za przekroczenie prędkości oznacza obecnie, że funkcjonariusze muszą wypełnić wniosek o ukaranie do sądu, a następnie to na nich spoczywa obowiązek udowodnienia winy kierującego. Ukarany z kolei ma możliwość obrony - w tym celu przedstawia kontrargumenty. Po zmianach mandat tak czy tak zacznie obowiązywać. Kierowca w ciągu 7 dni musi go opłacić - bo uprawomocni się. Otrzyma też 7 dni na złożenie wniosku do sądu. W tym przypadku ciężar dowodowy będzie spoczywał po jego stronie.

Odmowa przyjęcia mandatu: co dalej z nowymi przepisami?

W chwili obecnej projekt zmian jest konsultowany wewnątrz obozu władzy. Jeżeli uzyska pozytywną opinię koalicjantów, po doprecyzowaniu trafi pod obrady sejmu i senatu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia.

Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

W chwili obecnej kierowca może odmówić przyjęcia mandatu praktycznie w każdym przypadku. W każdym, w którym ma oczywiście zastrzeżenia dotyczące zasadności kary wlepionej przez funkcjonariuszy. W takim scenariuszu sprawa jest rozpatrywana przez sąd, przy czym wniosek o ukaranie do sądu składają sami funkcjonariusze. Możliwości? W sądzie kierowca może lepiej udowodnić swoje zastrzeżenia. W efekcie możliwe jest podważenie argumentów policji i uniknięcie niezasadnie zasądzonej kary.

Warto pamiętać o tym, że możliwość podważania decyzji funkcjonariuszy przed sądem zamyka scenariusz, w którym kierowca przyjmie mandat. Tym samym przyznaje się do winy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieprzyjęcie mandatu
Nieprzyjęcie mandatu

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Asseco Business Solutions

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama