reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za parkowanie: kiedy przedawnia się?

Mandat za parkowanie: kiedy przedawnia się?

W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?

Zatłoczone miasta i osiedla mieszkalne to miejsca mało sprzyjające do... parkowania pojazdów. Przestrzeni parkingowych brakuje, tym samym kierowcy często decydują się na łamanie przepisów. Skutek? Tym może być mandat za złe parkowanie wystawiony przez straż miejską lub policję. Kara zazwyczaj nie jest wysoka. Opiewa na ogół na kwotę 50 lub 100 złotych. Co jednak w przypadku, w którym kierowca nie opłaci grzywny? Organy otrzymujące mandaty mogą rozpocząć egzekucję - z konta, pensji lub np. zwrotu z rocznego zeznania.

Po jakim czasie przedawnia się mandat za parkowanie?

Przepisy prawa wskazują na to, że termin przedawnienia to 3 lata od momentu uprawomocnienia kary. Kiedy to następuje? W chwili, w której kierowca pokwituje przyjęcie mandatu. Oczywiście może się okazać, że np. organy podatkowe będą mogły dużej ścigać kierowcę. Dzieje się tak w przypadku, w którym dojdzie np. do przerwania biegu przedawnienia. To scenariusz, w którym w czasie trwania trzyletniego okresu kierowca ponownie uprawomocni karę - przyznając się do jej zasadności np. w rozmowie z komornikiem.

Brak biletu? Mandat za parkowanie a przedawnienie

Czasami mandat za parkowanie wynika nie z nieprawidłowego miejsca zatrzymania, a np. nieopłacenia biletu w parkomacie. Co z tego typu karą? Ta tak naprawdę mandatem może być nazywana głównie potocznie. Bo pełni według przepisów rolę zobowiązania cywiloprawnego - na mocy umowy zawieranej przez parkującego i właściciela lub zarządcę terenu. A to oznacza nie tylko np. wyższą opłatę, ale też możliwość dłuższego ścigania zobowiązania. Mandat za parkowanie bez biletu przedawnia się po 5 latach od końca roku kalendarzowego, w którym kara została nałożona przez kierowcę.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Mandat za parkowanie przedawnienie
Mandat za parkowanie przedawnienie

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama