reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie. Jaka kara czeka?

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie. Jaka kara czeka?

Dowód rejestracyjny określa ilość pasażerów. Co gdy kierowca nie zastosuje się do zapisu? Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie jest wysoki.

Lata 90. były prawdziwie szalone w motoryzacji. To wtedy wybuchła polska miłość do samochodów - początkowo zużytych, które masowo były importowane z Zachodu. Polscy kierowcy mieli jednak ogromną fantazję nie tylko w kwestii aut, ale i ich użytkowania. Nierzadko grupa 10 osób jechała np. jednym samochodem. Ustawodawcy - i słusznie - postanowili ukrócić taki proceder. Czemu? Bo zbyt duża ilość osób w pojeździe oznacza, że żadnej z nich nie da się zagwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie. Ile wynosi?

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie zależy tak naprawdę od ilości nadprogramowych pasażerów. Każda osoba ponad ilość wpisaną do dowodu rejestracyjnego auta oznacza grzywnę o wysokości 100 złotych - przy czym całkowity mandat nie może przekroczyć 500 złotych. Co z punktami karnymi? Jeden pasażer ponad limit określony warunkami technicznymi to 1 punkt karny - przy czym policja może ich wlepić maksymalnie 10.

Mandat za zbyt dużą liczbę osób w samochodzie to nie koniec...

Przewożenie zbyt dużej ilości pasażerów jest wykroczeniem, które w razie wypadku może doprowadzić do scenariusza naprawdę tragicznego. Właśnie dlatego ustawodawcy w Polsce postanowili obwarować je dodatkową karą. O czym mowa? Jeżeli na pokładzie samochodu znajdzie się 3 lub więcej pasażerów ponad limit określony w dowodzie rejestracyjnym, funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać prowadzącemu prawo jazdy. Dokument zostanie mu oddany dopiero po 3 miesiącach.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama