reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

W przypadku ratowania życia liczy się każda minuta. A dojazd np. karetki na miejsce wypadku w zakorkowanym mieście, może być poważnym problemem. Stąd pomysł na unormowanie prawne takiego pojęcia jak korytarz życia. Mandat ma jedynie zmusić kierowców do jego respektowania.

Drogi w Polsce stają się coraz bardziej zakorkowane. A to oznacza spore wyzwanie nie tylko dla kierowców poruszających się w dużych miastach, ale przede wszystkim dla służb, które powstały po to, aby udzielać pomocy. Jadąca na sygnale karetka, radiowóz czy wóz strażacki niejednokrotnie utykały w korku. Powód? Ustępowanie im miejsca było dobrym zwyczajem, a nie scenariuszem umocowanym prawnie.

Sytuacja zmieniła się 6 grudnia 2019 roku. To wtedy w polskim systemie prawnym pojawiły się pojęcia takie jak jazda na suwak i korytarz życia. Co oznacza drugie z nich? Stworzenie na styku dwóch pasów przestrzeni, w której pomijając korek przejechać może chociażby karetka. Przestrzeń tą tworzy się w taki sposób, że auta znajdujące się na sąsiednich pasach zjeżdżają do krawędzi jezdni.

Korytarz życia: mandat to jedyny sposób?

Po wprowadzeniu pojęcia korytarza życia do przepisów funkcjonariusze stworzyli kierowcom tzw. okres przejściowy. Oznacza to mniej więcej tyle, że początkowo złamanie zasad tworzenia miejsca przejazdu dla służb była karana wyłącznie upomnieniem. Teraz prowadzący powinni się jednak spodziewać kary grzywny. Złamiesz korytarz życia? Mandat może sięgnąć kwoty 500 złotych. A tym samym jest naprawdę dotkliwy! Tak wysoka kwota podyktowana jest dwoma warunkami. Po pierwsze korytarz życia może oznaczać uratowanie czyjegoś życia. Po drugie kierowcy nie mogą się tłumaczyć, że nie widzieli czy słyszeli pojazdu służb - używa świetlnych i dźwiękowych sygnałów.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!
Korytarz życia: mandat może sięgnąć 500 złotych!

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama