reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Widujecie samochody jadące w czasie deszczu na światłach do jazdy dziennej? To niestety wykroczenie. Czemu taka jest kategoria tego czynu i jakie konsekwencje grożą kierowcy? Sprawdźmy.

Jazda na światłach dziennych: kiedy można ich używać?

Przepisy prawa o ruchu drogowym mówią jasno, świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jeżeli przejrzystość zostanie zmniejszona - bo pojawi się np. drobny opad deszczu, ewentualni delikatna mgła - kierowca ma obowiązek włączenia w samochodzie świateł mijania. W sytuacji, w której obowiązek ten zignoruje, naraża się na odpowiedzialność.

Jazda na światłach dziennych: czemu nie w deszczu?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista i wynika m.in. z definicji podanej powyżej. W sytuacji, w której przejrzystość powietrza została zmniejszona, oświetlenie pojazdu może się stać jedynym gwarantem jego widoczności. A światła do jazdy dziennej nim niestety nie będą. Po pierwsze dlatego, że pracują mniej intensywnie od świateł mijania. Po drugie światła dzienne używają wyłącznie reflektorów przednich. Tylne nie włączają się - a to oznacza że pojazd przestaje być widoczny dla aut poruszających się z tyłu.

Jazda na światłach dziennych w deszczu: ile wynosi mandat?

Jazda na światłach dziennych w deszczu jest obwarowana takim samym mandatem jak inne wykroczenia związane z nieprawidłowym używaniem świateł zewnętrznych pojazdu. Co to oznacza? W pierwszej kolejności mandat. Ten będzie opiewał na kwotę 200 złotych. Poza tym do konta kierowcy funkcjonariusze dopiszą 2 punkty karne.

Co ważne, odpowiedzialności nie redukuje np. korzystanie z systemów automatycznej zmiany świateł z dziennych na mijania. Układy te często nie identyfikują zmniejszonej przejrzystości powietrza, mimo wszystko to na kierowcy spoczywa obowiązek zadbania o właściwe oświetlenie pojazdu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat? Fot. Newspress
Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat? Fot. Newspress

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama