reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Jazda na światłach dziennych w deszczu. Czy grozi za to mandat?

Widujecie samochody jadące w czasie deszczu na światłach do jazdy dziennej? To niestety wykroczenie. Czemu taka jest kategoria tego czynu i jakie konsekwencje grożą kierowcy? Sprawdźmy.

Jazda na światłach dziennych: kiedy można ich używać?

Przepisy prawa o ruchu drogowym mówią jasno, świateł do jazdy dziennej można używać od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jeżeli przejrzystość zostanie zmniejszona - bo pojawi się np. drobny opad deszczu, ewentualni delikatna mgła - kierowca ma obowiązek włączenia w samochodzie świateł mijania. W sytuacji, w której obowiązek ten zignoruje, naraża się na odpowiedzialność.

Jazda na światłach dziennych: czemu nie w deszczu?

Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista i wynika m.in. z definicji podanej powyżej. W sytuacji, w której przejrzystość powietrza została zmniejszona, oświetlenie pojazdu może się stać jedynym gwarantem jego widoczności. A światła do jazdy dziennej nim niestety nie będą. Po pierwsze dlatego, że pracują mniej intensywnie od świateł mijania. Po drugie światła dzienne używają wyłącznie reflektorów przednich. Tylne nie włączają się - a to oznacza że pojazd przestaje być widoczny dla aut poruszających się z tyłu.

Jazda na światłach dziennych w deszczu: ile wynosi mandat?

Jazda na światłach dziennych w deszczu jest obwarowana takim samym mandatem jak inne wykroczenia związane z nieprawidłowym używaniem świateł zewnętrznych pojazdu. Co to oznacza? W pierwszej kolejności mandat. Ten będzie opiewał na kwotę 200 złotych. Poza tym do konta kierowcy funkcjonariusze dopiszą 2 punkty karne.

Co ważne, odpowiedzialności nie redukuje np. korzystanie z systemów automatycznej zmiany świateł z dziennych na mijania. Układy te często nie identyfikują zmniejszonej przejrzystości powietrza, mimo wszystko to na kierowcy spoczywa obowiązek zadbania o właściwe oświetlenie pojazdu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama