reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Sprawdzanie punktów karnych 2020 r. Czy coś się zmieni?

Sprawdzanie punktów karnych 2020 r. Czy coś się zmieni?

Warto od czasu do czasu kontrolować posiadaną ilość punktów karnych. Na szczęście informację w tej sprawie można uzyskać całkowicie bezpłatnie nawet bez wychodzenia z domu.

Kierowcy w ramach kary za popełnione na drodze wykroczenie otrzymują nie tylko mandat, ale do ich konta dopisane zostają też punkty karne. Punkty mają rok ważności. Po 12 miesiącach od momentu ich wpisania do rejestru znikają. Czemu ich znaczenie jest tak duże? Kierowcy mają określony limit. Nie mogą zdobyć więcej niż 24 punkty. Przekroczenie progu sprawia, że starosta wezwie kierowcę na powtórny egzamin kontrolny. Prowadzący musi go zdać za pierwszym razem. Jeżeli nie zda, utraci uprawnienia i będzie musiał powtarzać egzamin do skutku.

Sprawdzanie punktów karnych - na komisariacie?

Kierowcy często popełniający wykroczenia z uwagi na możliwość utraty prawa jazdy powinni kontrolować ilość posiadanych punktów karnych. Jak to jednak mogę zrobić? Metody są dwie. Po pierwsze kierowca może pójść na komisariat policji. Tam funkcjonariusz na podstawie dowodu osobistego określi ilość punktów, które zostały dopisane do konta danej osoby. Co ciekawe, podczas wizyty na komisariacie zamówić można też zaświadczenie o wpisach w ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.

Informację o ilości punktów karnych uzyska tylko i wyłącznie kierowca. Nie można dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny.

Sprawdzanie punktów karnych online. To naprawdę proste!

Zaświadczenie określające ilość punktów karnych jest płatne. Opłata wynosi 17 złotych. Kierowca musi ją wnieść poprzez przelew bankowy lub w kasie w urzędzie gminy lub miasta, na terenie której jest komisariat. Alternatywą dla wizyty na komisariacie jest sprawdzenie punktów karnych online. Jak to zrobić? W pierwszej kolejności należy wejść na stronę OBYWATEL.GOV.PL. Konieczne jest zalogowanie się za pomocą profilu zaufanego dostępnego np. przez serwis bankowy. W zakładce "Sprawdź swoje punkty karne" wyświetla się aktualny stan konta kierowcy.

Rejestr z zapisanymi punktami karnymi jest aktualizowany raz dziennie. W ten sposób stan konta najlepiej sprawdzić dzień po popełnieniu wykroczenia - tego samego dnia nowy zapis może nie być jeszcze widoczny.

Dostęp do serwisu OBYWATEL.GOV.PL jest całkowicie bezpłatny. Kierowca nie musi ponosić żadnej opłaty - warto o tym pamiętać uważając na ewentualne, internetowe oszustwa. Dodatkowo serwis daje możliwość pobrania informacji mówiącej o ilości punktów karnych - ta zostanie zapisana na komputerze w formacie PDF. Następnie istnieje możliwość wydrukowania dokumentu. Warto pamiętać o tym, że uzyskany w ten sposób druk ma charakter wyłącznie informacyjny. Nie będzie honorowany jako urzędowe potwierdzenie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Policja, policyjne radiowozy
Policja, policyjne radiowozy

Ulga na złe długi w VAT i podatkach dochodowych59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Sądej

Prawnik specjalizujący się w tematyce podatkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama