| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejście (bezpieczne) dla pieszych?

Przejścia dla pieszych, tak zwane zebry, zostały stworzone z myślą o bezpiecznym przechodzeniu pieszych przez jezdnię. Jednak jak wykazują policyjne statystyki: na przejściach dla pieszych dochodzi do wielu wypadków. Czy wina zawsze leży po stronie kierującego pojazdem?

Przejścia dla pieszych mają umożliwić  pieszemu bezpieczne przejście przez jezdnię. Jednak policyjne statystyki są niepokojące: do największej ilości wypadków dochodzi na jezdni (80% wszystkich wypadków) natomiast przejścia dla pieszych są drugim najczęstszym miejscem w którym dochodzi do wypadków (około 10% ). Do zdarzeń dochodzi również na parkingach (0,7 %), na mostach i wiaduktach ( 0,3%). Podsumowując: w roku 2012 na przejściach dla pieszych doszło do 3 581 wypadków, w których zginęły 223 osoby, a ponad 3 500 osób zostało rannych.

Obowiązki kierującego wobec pieszych

Najczęściej sprawcami wypadków z udziałem pieszych są kierowcy, którzy zapominają bądź nie respektują obowiązków jakie mają  wobec nich. Kierujący pojazdem, który zbliża się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na pasach. Kierowca również zobowiązany jest do obserwacji sytuacji na drodze, ponieważ w każdej chwili na przejście może wejść pieszy np. dziecko nie zwracające uwagi na jadące pojazdy.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Mandaty i punkty karne - przejście dla pieszych

Policja aby zwiększyć bezpieczeństwo, wprowadziła surowe kary dla kierujących, którzy nie przestrzegają przepisów dotyczących wyprzedzania na przejściu czy nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Dlatego za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych przypisany jest mandat wysokości 200 zł, natomiast nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu zaowocuje 350 złotowym mandatem. Jednak najmocniej po kieszeni dostanie kierowca, który wykona manewr omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Za takie wykroczenie grozi kara 500 zł i aż 10 punktów karnych.

Najczęstsze błędy i wykroczenia pieszych

Jednak jak się okazuje nie zawsze winnym spowodowania wypadku jest kierowca pojazdu. Najczęstszym błędem pieszych jest wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Taki „grzech” pieszego zaowocuje mandatem w wysokości 50 zł. Piesi znajdujący się na „zebrze” zobowiązani są również, aby nie wykonywać nieprzewidzianych ruchów takich jak cofanie się, zwalnianie czy przebieganie przez jezdnię. Takie zachowanie również jest karane mandatem wysokości 50 zł.

Zobacz też: Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »