| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Kara za używanie niebieskiego koguta na dachu

Kara za używanie niebieskiego koguta na dachu

Do używania sygnałów błyskowych w tym m.in. niebieskiego koguta, upoważnione są jedynie pojazdy uprzywilejowane. Osoby nieuprawnione, które używają urządzeń emitujących takie sygnały dopuszczają się wykroczenia i tym samym narażają się na grzywnę.

Niebieskie światła błyskowe na dachu auta

Tak zwane „koguty” policyjne są szeroko dostępne, np. są do kupienia na portalu aukcyjnym allegro. Sprzedaż ich jest legalna, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że używanie ich w samochodzie lub umieszczanie ich na dachu jest wykroczeniem, które grozi grzywną. Nie każdy również wie, że samo światło wysyłające sygnały błyskowe na dachu nie czyni z naszego samochodu pojazdu uprzywilejowanego. Czym zatem ustawa Prawa o ruchu drogowym określa pojazd uprzywilejowany?

Zobacz też: Podpisanie mandatu - konsekwencje

Pojazd uprzywilejowany

Zgodnie z jej treścią „pojazd uprzywilejowany” jest to pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi.

Używanie świateł błyskowych - przepisy

Co natomiast mówi o używaniu świateł błyskowych „Prawo o ruchu drogowym”?

 Z art. 66 ust. 4 pkt 3 p.r.d.:

Zabrania się umieszczania w pojeździe lub na nim urządzeń stanowiących obowiązkowe  wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wysyłających sygnały świetlne w  postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie”

Zobacz też: Wjazd samochodem w strefę zamieszkania - obowiązki kierowcy

Konfiskata sprzętu

Co więcej Art. 96a kodeksu wykroczeń zabrania posiadania takiego urządzenia nawet jeśli te jest wyłączone.

Art. 96a. § 1. Kto, nie będąc do tego uprawnionym, posiada w pojeździe urządzenia stanowiące obowiązkowe wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego w ruchu, wysyłające sygnały świetlne w postaci niebieskich lub czerwonych świateł błyskowych albo sygnał dźwiękowy o zmiennym tonie, a także elementy oznakowania w postaci napisów,
podlega karze grzywny.

W każdym z przypadków zostanie on skonfiskowany a kierowca zostanie ukarany grzywną.

Kiedy można używać świateł błyskowych na samochodzie?

Jedynym przypadkiem, kiedy możemy użyć jakichkolwiek sygnałów błyskowych jest holowanie. Urządzenie wysyłające żółte błyski możemy umieścić na dachu zamiast trójkąta odblaskowego w pojeździe holowanym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Arena Advisory

Doradzamy klientom we wszystkich obszarach podatkowych i prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »