| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Postój samochodu z uruchomionym silnikiem jest zabroniony

Podobno prawo o ruchu drogowym jest zbiorem najbardziej respektowanych przepisów w polskim prawodawstwie. Nie zmienia tego nawet fakt, że każdego dnia tysiące jeśli nie setki tysięcy kierowców łamie jego normy. Czasami jednak robi to zupełnie nieświadomie. Tak, jak podczas odśnieżania samochodu z włączonym silnikiem. Zakazane jest już samo pozostawienie samochodu z pracującym motorem.
– Ustawodawca wprowadził zakaz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju. Kierował się zapewne kwestią ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia podinspektor Sebastian Gleń z Zespołu ds. regulacji prawnych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Pod pojęciem postoju należy rozumieć „unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę” – dodaje sierżant sztabowy Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Zobacz też: Kara za stosowanie antyradaru

Dlaczego postój z włączonym silnikiem jest zakazany?

Przed czym dokładnie zatem ma chronić ten zakaz? – Przepisy zabraniają kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Stanowi o nim art. 60 ust. 1 pkt 2 prawa o ruchu drogowym – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard A. Stefański, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jaki mandat grozi za postój (odśnieżanie) samochodu z włączonym silnikiem?

Za niepodporządkowanie się do zakazu pozostawiania samochodu z pracującym silnikiem, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Ustawodawca nie przewidział dodatkowych punktów karnych. Ale to wcale nie jest najwyższa możliwa kara. – Jeżeli sytuacja będzie dotyczyła zachowania powodującego nadmierną emisję spalin, mandat wyniesie 300 złotych – przestrzega sierżant Święcichowski.
Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie każde zatrzymanie naszego samochodu będzie od razu podlegać pod postój. – Zakaz ten nie będzie miał zastosowania wówczas, gdy kierujący uruchomił silnik stojącego pojazdu na czas poniżej 1 minuty. Czynność ta bowiem stanowi jedynie zatrzymanie pojazdu – wyjaśnia podinspektor Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Czy mandat za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem otrzymamy także na prywatnej posesji?

Jak przekonuje profesor Stefański przepis nie określa miejsca, w którym obowiązuje przedmiotowy zakaz. Oznacza to, że do jego przestrzegania zobowiązani jesteśmy tak na obszarze terenu zabudowanego, jak i poza nim. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja postoju na terenie prywatnym.
– Wówczas długie utrzymywanie włączonego silnika może stanowić inne wykroczenie, a mianowicie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność za zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego  krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem – wyjaśnia profesor Stefański.

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »