| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem - mandat

Jaki mandat grozi kierowcy, który odśnieżając samochód, pozostawi włączony silnik? Przepisy zakazują postoju z pracującym silnikiem auta przekraczającego jedną minutę. Za szczególną emisję spalin podczas postoju można zapłacić nawet 300 złotych... Zakaz nie obejmuje postoju na terenie prywatnym, gdzie może jednakże stanowić o zakłóceniu spokoju.

Postój samochodu z uruchomionym silnikiem jest zabroniony

Podobno prawo o ruchu drogowym jest zbiorem najbardziej respektowanych przepisów w polskim prawodawstwie. Nie zmienia tego nawet fakt, że każdego dnia tysiące jeśli nie setki tysięcy kierowców łamie jego normy. Czasami jednak robi to zupełnie nieświadomie. Tak, jak podczas odśnieżania samochodu z włączonym silnikiem. Zakazane jest już samo pozostawienie samochodu z pracującym motorem.
– Ustawodawca wprowadził zakaz pozostawiania pracującego silnika podczas postoju. Kierował się zapewne kwestią ochrony środowiska naturalnego – wyjaśnia podinspektor Sebastian Gleń z Zespołu ds. regulacji prawnych Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Pod pojęciem postoju należy rozumieć „unieruchomienie pojazdu nie wynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające dłużej niż 1 minutę” – dodaje sierżant sztabowy Maciej Święcichowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Zobacz też: Kara za stosowanie antyradaru

Dlaczego postój z włączonym silnikiem jest zakazany?

Przed czym dokładnie zatem ma chronić ten zakaz? – Przepisy zabraniają kierującemu używania pojazdu w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem. Stanowi o nim art. 60 ust. 1 pkt 2 prawa o ruchu drogowym – wyjaśnia prof. dr hab. Ryszard A. Stefański, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jaki mandat grozi za postój (odśnieżanie) samochodu z włączonym silnikiem?

Za niepodporządkowanie się do zakazu pozostawiania samochodu z pracującym silnikiem, grozi mandat w wysokości 100 złotych. Ustawodawca nie przewidział dodatkowych punktów karnych. Ale to wcale nie jest najwyższa możliwa kara. – Jeżeli sytuacja będzie dotyczyła zachowania powodującego nadmierną emisję spalin, mandat wyniesie 300 złotych – przestrzega sierżant Święcichowski.
Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie każde zatrzymanie naszego samochodu będzie od razu podlegać pod postój. – Zakaz ten nie będzie miał zastosowania wówczas, gdy kierujący uruchomił silnik stojącego pojazdu na czas poniżej 1 minuty. Czynność ta bowiem stanowi jedynie zatrzymanie pojazdu – wyjaśnia podinspektor Gleń.

Zobacz też: Kierowca kontra pieszy - kto ma pierwszeństwo i kiedy?

Czy mandat za odśnieżanie pojazdu z włączonym silnikiem otrzymamy także na prywatnej posesji?

Jak przekonuje profesor Stefański przepis nie określa miejsca, w którym obowiązuje przedmiotowy zakaz. Oznacza to, że do jego przestrzegania zobowiązani jesteśmy tak na obszarze terenu zabudowanego, jak i poza nim. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja postoju na terenie prywatnym.
– Wówczas długie utrzymywanie włączonego silnika może stanowić inne wykroczenie, a mianowicie z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń, który przewiduje odpowiedzialność za zakłócanie spokoju, porządku publicznego lub spoczynku nocnego  krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem – wyjaśnia profesor Stefański.

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »