reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Droga ekspresowa - za co grozi mandat?

Mandat na drodze ekspresowej może zostać nałożony nie tylko za jazdę z nadmierną prędkością. Wachlarz kar jest szeroki.

Opóźnienia w budowie dróg ekspresowych i autostrad

Polska w ostatnich latach przeszła gruntowane zmiany w zakresie infrastruktury drogowej. W związku z tym, że nasz kraj był organizatorem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku konieczne było dostosowanie sieci dróg do wymogów stawianych gospodarzom tej imprezy. Niestety polski rząd nie dopiął wszystkiego do końca, a opóźnienia w budowach infrastruktury liczy się już w latach. Na skutek tego polska siec autostrad i dróg ekspresowych nadal jest w budowie.

Za co można dostać mandat na drodze ekspresowej?

Na szczęście spora część dróg ekspresowych została przynajmniej w pewnym stopniu oddana do użytku, dzięki czemu można w znacznym stopniu skrócić czas podróży. Niestety spora grupa kierowców nie potrafi poruszać się po drogach szybkiego ruchu w sposób prawidłowy. Jakie zachowania są piętnowane przez Policję?

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Ekspresówki tylko dla pojazdów samochodowych

Po pierwsze droga ekspresowa przeznaczona jest do użytku wyłącznie dla pojazdów samochodowych (wjazd na nią chociażby rowerem grozi mandatem w wysokości 250 zł).

Zobacz też: Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Cofanie na drodze ekspresowej

Częstym widokiem jaki można zaobserwować na drogach ekspresowych jest cofania bądź nawet zawracanie w kierunku ominiętego zjazdu. Jest to zachowanie skrajnie nieodpowiedzialne, które zagraża życiu i zdrowiu innych użytkowników drogi, a na dodatek sankcjonowane jest mandatem karnym w wysokości 300 zł (zakaz cofania lub zawracania na autostradzie).

Zobacz też: Jazda lewym pasem – mandat i punkty karne

Zakaz zatrzymywania się na drodze ekspresowej

Kierowcy powinni także pamiętać, że ze względu na duże prędkości jakie osiągają pojazdy na drogach ekspresowych nie można zatrzymywać pojazdu na poboczu (za linią ciągłą). Manewr ten można wykonać tylko w specjalnie wyznaczonych do tego celu miejscach. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem w wysokości 300 zł.

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Jazda lewym lub środkowym pasem - mandat?

Wyjątkowo niestosownym i jak się okazuję także nieprzepisowym zachowaniem jakim cechują się słabsi kierowcy jest tzw. blokowanie lewego pasa jezdni (bądź też środkowego). Nadal zbyt mało osób zdaje sobie sprawę, że w Polsce obowiązuje nakaz jazdy prawym pasem.  Korzystanie z pozostałych jest uzasadnione tylko wtedy, gdy zachodzi potrzeba wyprzedzenia wolniej jadącego pojazdu. Niedopuszczalna jest zatem także jazda środkowym pasem! Za nieprzestrzeganie tego przepisu Policjant może ukarać kierowcę mandatem w kwocie od 20 do 500 zł.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama