| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Kto może nie zapinać pasów bezpieczeństwa?

Kto może nie zapinać pasów bezpieczeństwa?

Obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa jest powszechnie znany, choć nie zawsze praktykowany. Są jednak sytuacje, w których pasażerowie auta bądź jego kierowca są zwolnieni z tego obowiązku.

Pasy bezpieczeństwa stworzono w celu ograniczenia negatywnych skutków wypadków drogowych. Są co prawda sytuacje, w których mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc jednak zdarzenia takie mają charakter marginalny. Choć z początku trudno się do nich przywyknąć to z czasem każdy się do nich przyzwyczaja. Osoby, które nie chcą zapinać pasów w trakcie jazdy autem narażają się także na kosztowne mandaty a nawet punkty karne. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule poniżej:

Zobacz też: Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa pasażera

Nie zawsze w pasach

Są jednak sytuacje, w których można zrezygnować z zapinania pasów bezpieczeństwa. Choć nie zalecamy rezygnować z pasów bezpieczeństwa to jednak przepisy prawa pozwalają na to w przypadku:

1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2) kobiet o widocznej ciąży;

3) kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;

4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania;

5) policjanta, funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Inspektora Kontroli Skarbowej, funkcjonariusza celnego i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – podczas przewożenia osoby (osób) zatrzymanej;

6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych;

7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;

8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych;

9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Zobacz też: Ciąża a zapinanie pasów bezpieczeństwa

Nawet kobiety w ciąży nie powinny obawiać się jazdy w pasach. Są na rynku specjalne klamry do pasów, które precyzyjnie prowadzą pas na około ciała w taki sposób, aby nie zagrażał on płodowi. Także w trakcie jazdy taksówką zalecamy zapinać pasy, nawet w trakcie jazdy na krótkich dystansach po mieście.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »