| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa pasażera

Mandat za niezapięte pasy bezpieczeństwa pasażera

Kara za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa zdaniem wielu osób dotyczy tylko kierowcy. Okazuje się, że nie jest to do końca prawdą.

Pasy bezpieczeństwa w większości rodzajów wypadków samochodowych ratują życie, a przynajmniej zmniejszają skalę obrażeń u osób jadących autem. Mimo że coraz więcej osób przekonuje się do ich zapinania, to jednak część osób nie używa ich w trakcie jazdy. Zdarza się, że robią to z roztargnienia, ale niejednokrotnie robią to świadomie.

Niezapięte pasy pasażera

Najczęściej pasów nie zapinają pasażerowie auta, zwłaszcza ci jadących na tylnej kanapie. Jeśli dojdzie do wypadku, to swoich nieodpowiedzialnym zachowaniem narażają osoby jadące z przodu na poważne w skutkach obrażenia ciała.

Zobacz też: Sfałszowana karta parkingowa dla niepełnosprawnych - 2000 zł kary!

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2018
Polecamy: Aktualny taryfikator punktów karnych 2018 r.
Polecamy: Aktualny taryfikator mandatów 2018 r.

Mandat za przewożenie pasażerów bez pasów

Większość osób uważa, że za niezapięte pasy odpowiada kierowca. Nie do końca. Owszem, w przypadku gdy świadomie nie dopilnuje on obowiązku zapięcia pasów przez osoby, które przewozi pojazdem to naraża się na 100 zł mandat i i 4 punkty karne.

Przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami o korzystaniu z pasów bezpieczeństwa lub używaniu hełmów ochronnych  - 4 pkt

Kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa nie ominie także pasażerów auta. Każdy z nich, kto uchyli się od obowiązku ich używania może otrzymać mandat w wysokości 100 zł. Jeśli kierowca nakazał pasażerom zapięcie pasów, ale nie był świadomy, że ci nie posłuchali się jego polecenia to może uniknąć mandatu.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Kierowca bez zapiętych pasów - mandat

Jeśli natomiast to kierowca ma niezapięte pasy w trakcie jazdy to policjant może ukarać go mandatem w wysokości 100 zł.

Kierowanie pojazdem przewożącym pasażerów niekorzystających z pasów bezpieczeństwa - 100 zł

Poza tym na konto kierowcy wpłyną 2 punkty karne.

Naruszenie obowiązku korzystania z pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem 2 pkt

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Jeśli argument dotyczący większych szans na przeżycie wypadku samochodowego nie przekonują osób, które nie zapinają pasów bezpieczeństwa w trakcie jazdy autem, to może widmo kary finansowej nakłoni ich do tego. Nic bowiem nie działa tak skutecznie na polskich kierowców jak groźba kary finansowej lub utraty prawa jazdy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »