reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat

Holowanie na sztywno, tzw. "sztywny hol" - mandat

Nie zawsze można holować auto za pomocą elastycznej linki. Czasem konieczne jest zamocowanie tzw. sztywnego połączenia. Zobacz kiedy można stosować sztywny hol?

Holowanie na sztywno to widok rzadki na drodze. W większości przypadków niesprawne w pełni auto holowane jest za pomocą elastycznej linki. Nie zawsze jednak takie rozwiązanie jest możliwe do zastosowania.

Sztywny hol - przepisy

Kodeks Drogowy określa wyraźnie, że w przypadku gdy sprawny jest tylko jeden układ hamulcowy to trzeba skorzystać z holowania na sztywno. Jeśli działają oba układy to można poprzestać na lince (połączeniu giętkim). Odległość obu aut na tzw. „sztywnym holu” nie może przekraczać 3 metrów a połączenie obu pojazdów musi być oznaczone białymi i czerwonymi pasami, albo chorągiewką (żółtą lub czerwoną), tak aby inni użytkownicy drogi mogli je w porę dostrzec.

Zobacz też: Palenie papierosów w czasie jazdy autem

W przypadku, gdy policjant dopatrzy się nieprawidłowego sposobu holowania pojazdu, to może nałożyć na kierowcę mandat w wysokości 250 zł. Za brak oznaczeń w postaci czerwono-białych pasów lub chorągiewki można otrzymać dodatkowo 50-złotowy mandat.

Zobacz też: Odmowa przyjęcia mandatu - porady

Zakaz holowania - w jakich przypadkach

Nie zawsze auto można holować. Jest to niemożliwe w przypadku, gdy ma ono niesprawny układ hamulcowy,a jazda wymagałaby jego używania. Poza tym na połączeniu sztywnym trzeba holować te pojazdy, których hamulce funkcjonują tylko wtedy, gdy pracuje silnik (a w wyniku awarii nie chce się on uruchomić). Nie można także holować innych aut pojazdem wyposażonym w przyczepę. Holowanie jest także zabronione na autostradzie!

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama