reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierosów w czasie jazdy autem

Palenie papierów w aucie może zakończyć się mandatem. Nie wszyscy są jednak zobligowani do przestrzegania zakazu. Dlaczego?

Obserwując uważnie zachowanie poszczególnych kierowców na polskich (i zagranicznych) drogach można odnieść wrażenie, że zajmują się oni wszystkim poza prowadzeniem pojazdu. Korekta makijażu, rozmowa przez telefon, pisanie sms-ów, przeglądanie Internetu czy nawet czytanie książki czy gazety to widok, tak częsty, że nie budzi już większego zdziwienia. Także moda na palenie papierosów w aucie także nie przemija, choć mało osób zdaje sobie sprawę, że jest ono zabronione.

Zobacz też: Zbyt wolna jazda autem - mandat i punkty karne

Palenie papierosów w trakcie jazdy samochodem

Palenie tytoniu może zarówno odbić się negatywnie na zdrowiu kierowcy, jak i uszczuplić jego rachunek oszczędnościowy w banku. Kodeks Drogowy wyraźnie bowiem zabrania palenia papierosów w pojazdach silnikowych, a nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi sankcjami karnymi.

Zobacz też: Pieszy na drodze – czego mu nie wolno i za co grozi mu mandat?

Palenie w samochodzie - Kodeks Drogowy

Kodeks Drogowy art. 63 pkt.5 :

Kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki.

Zakaz palenia papierosów w samochodzie dotyczy kierowców zawodowych, którzy zajmują się przewożeniem osób. Dlatego zarówno od kierowcy miejskiego autobusu czy taksówkarza mamy prawo wymagać przestrzegania tego zapisu. Nie każdy bowiem reaguje w ten sam sposób na dym papierosowy, który de facto może przyczynić się do poważnych problemów ze zdrowiem.

Zobacz też: Mandat za jazdę środkowym pasem - dlaczego?

Zakaz palenia w samochodzie - mandat

Kara za palenie papierosów w trakcie jazdy autem to mandat kredytowany w wysokości 50 zł. Wykroczenie nie jest objęte punktami karnymi.

Taryfikator mandatów:

Naruszenie zakazu palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy – mandat 50 zł

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa TENSE

Interaktywna agencja reklamowa – specjalista w zakresie inbound marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama