| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie?

Jeśli często zatrzymuje nas Policja i mamy obawy o stan konta punktowego warto wiedzieć jak i gdzie sprawdzić jego stan. Nie dowiemy się jednak tego w trakcie kontroli policyjnej. Zobacz gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych na swoim koncie!

Kierowcy regularnie poruszający się autem po polskich drogach zdają sobie doskonalę sprawę z tego, jak łatwo jest przekroczyć dopuszczalny limit punktów karnych na swoim koncie. Brak rozbudowanej infrastruktury drogowej sprawia, że znaczna część kierowców po prostu nagina i łamie przepisy ruchu drogowego, aby skrócić czas dojazdu na wyznaczone miejsce.

Dopuszczalny limit punktów karnych

Doświadczony kierowcy może posiadać maksymalnie 24 punkty karne na swoim koncie. Gdy przekroczy ten limit, niestety ale zostanie zatrzymane mu prawo jazdy (nowe przepisy o kursie reedukacyjnym wejdą w życie dopiero od 2016 roku przyp.red.). Z tego powodu warto kontrolować stan swojego konta. Nie jest to jednak tak łatwe do wykonania jak się wydaje.

Zobacz też: Niezatrzymanie się do kontroli drogowej - konsekwencje

Kontrola drogowa Policji

Większość osób uważa, że w trakcie kontroli drogowej Policjant jest w stanie sprawdzić jak mocno nasze konto jest obciążone punktami karnymi. Niestety, ale tak nie jest. Nie ma także żadnego numeru telefonicznego, adresu e-mail czy strony internetowej, pod którymi uzyskalibyśmy taką informację.

Polecamy: PITY 2015 z płytą CD

Sprawdzenie liczby punktów karnych

Jedynym sposobem na poznanie skali swoich przewinień na drodze jest udanie się z wizytą na lokalny komisariat Policji (o ile posiada odpowiedni system informatyczny), albo do Komendy Powiatowej lub Miejskiej. Można także złożyć wizytę w Wydziale Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej właściwej dla naszego zamieszkania. Informację ustną o liczbie punktów na naszym koncie otrzymamy po przedstawieniu dokumentu tożsamości. Jeśli chcemy dostać zaświadczenie na piśmie, musimy zapłacić horrendalną opłatę skarbową w wysokości 17 zł!

Zobacz też: Katastrofa w ruchu lądowym - więzienie zamiast mandatu

Problemy z bazą CEKiP

O  tym, gdzie można sprawdzić liczbę punktów karnych każdy kierowca musi wiedzieć. Być może w przyszłości system CEKiP zostanie rozszerzony na tyle, aby także funkcjonariusze drogówki mogli błyskawicznie zweryfikować, jak bardzo dany kierowca pozwala sobie na drodze. Rozwiązanie to pomogłoby wyeliminować z polskich dróg kierowców, którzy poruszają się na nich przez wiele lat z mocno obciążonym kontem punktowym, nie pokazując za każdym razem swojego dokumentu. Ten dziurawy system powinien w końcu zostać naprawiony.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »