| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Parkowanie według schematu - co grozi za nieprzestrzeganie znaku T-30?

Znak T-30 wskazuje sposób parkowania pojazdu względem krawędzi jezdni. Co grozi za jego nieprzestrzeganie?

Znalezienie miejska parkingowego w godzinach szczytu komunikacyjnego w dużym mieście jest zadaniem niebywale trudnym. Nie pomagają w tym ani deweloperzy zorientowani na maksymalizację zysków z tytułu sprzedanej powierzchni użytkowej, ani zarządcy dróg.

Znak T30: parkowanie według schematu

Kierowcy, próbując zaparkować auto i udać się jak najszybciej do pracy, stosują coraz to bardziej wyszukane techniki parkowania. Czasem ich ekspresyjne metody są zarówno widowiskowe jak i skuteczne, częściej jednak stanowią wyraźne utrudnienie dla innych użytkowników dróg i chodników (blokowanie wjazdów dla straży pożarnej czy karetki, tarasowanie chodnika itd.)

Zobacz też: Mandat za niewinność – czy to możliwe?

Zapewne większość z Was spotkała się na drodze ze znakiem T-30, który określa warunki postoju bądź zatrzymania pojazdu na chodniku lub obok niego. Czytelna grafika pozwala ograniczyć fantazję kierowców i zdyscyplinować ich do racjonalnego korzystania z przestrzeni parkingowej (znak D18). Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę co grozi za zaparkowanie pojazdu w położeniu niezgodnym z zalecanym.

Znak T30: mandat i punkty karne

Jeśli znak T-30 znajduje się w strefie ruchu lub na drodze publicznej to za jego nieprzestrzeganie grozi kara finansowa. Straż miejska lub Policja w przypadku niestosowania się do jego treści mają prawo wystawić stuzłotowy mandat za  cyt. Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku”. Oprócz tego w zależności od funkcjonariusza i interpretacji wykroczenia może także przypisać do naszego konta 1 punkt karny za cyt. „Niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych”

Zobacz też: Mandat za parkowanie auta służbowego - kto płaci?

W związku z „nagonką” jaką prowadzi Policja na polskich kierowców chcemy po raz kolejny zaapelować do Was o przestrzeganie przepisów drogowych. Szkoda wydawać pieniądze na łatanie państwowej dziury budżetowej. Pamiętajcie także o racjonalnym wykorzystaniu przestrzeni miejskiej. Parkujcie z głową i nie utrudniajcie życia innym użytkowników dróg i chodników.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »