| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Auto i prawo > Prawo na drodze > Mandaty i punkty karne > Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Kiedy można odmówić przyjęcia mandatu?

Istnieją sytuacje, w których warto odmówić przyjęcia mandatu. Zdarza się bowiem, że funkcjonariusze policji lub straży miejskiej niewłaściwie interpretują przepisy prawa. W jakich sytuacjach warto kierować sprawę do sądu?

Wielu jeśli nawet nie większość kierowców nie zdaje sobie sprawy, że mogą paść ofiarą nadgorliwych stróżów prawa. Nieznajomość przepisów kodeksu drogowego nie chroni bowiem ich przed niesłusznym otrzymaniem mandatu. Oto typowe sytuację, w trakcie których kierowcy nie powinni zgadzać się na przyjęcie mandatu karnego.

Zdjęcie z przenośnego fotoradaru

Jeśli np. Straż Miejska wykonuje pomiar prędkości pojazdów za pomocą przenośnego fotoradaru, to ma obowiązek informować o tym kierowców stosownym znakiem  - „Kontrola prędkości Fotoradar” wraz z określeniem miejsca pomiaru – „Na odcinku …metrów”. Jeśli wykonuje pomiar w nieoznakowanej strefie to sąd odrzuci roszczenia straży o karę dla kierowcy.

Droga wewnętrzna – ograniczone uprawnienia służb mundurowych

Poruszając się na drodze wewnętrznej, Policja czy Straż Miejska nie może ukarać nas mandatem za brak zapiętych pasów, rozmowę przez telefon czy niewłączenie świateł mijania.

Zobacz też: Mandat za niewinność – czy to możliwe?

Gaśnica – data ważności

W trakcie rutynowej kontroli drogowej Policjanci bardzo często sprawdzają czy na wyposażeniu pojazdu jest gaśnica. Przekroczeniem ich uprawnień jest jednak wystawianie mandatu za jej przeterminowaną datę ważności. Tego im nie wolno robić.

Przeterminowane zdjęcie z fotoradaru

Dokładnie 180 dni mają Strażnicy Miejscy na ukaranie mandatem kierowcy na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Po tym czasie sprawa powinna być przekazana do sądu. Straż ma na to 1 rok. Istnieje zatem realna szansa, że sprawa się przedawni bo w pierwszej kolejności są obsługiwane te osoby, których wykroczenie zostało zarejestrowane i odnotowane w ciągu 180 dni od dnia jego popełnienia. Taka osoba zasila bowiem kasę gminy. Po 180 dniach sprawa musi zostać przekazana do sądu, a grzywna wędruje wtedy nie do gminy tylko do budżetu województwa.

Zobacz też: Pomiar prędkości „na oko” – czy Policja ma do tego prawo?

Nagranie z wideorejestratora i błędny pomiar prędkości

Aby weryfikacja prędkości pojazdu była rzetelna, Policjanci jadący radiowozem wyposażonym w wideorejestrator, muszą utrzymywać stałą prędkość na początku i na końcu pomiaru. Jeśli na nagraniu dostrzeżemy, że w trakcie badania prędkości Policjanci ewidentnie zbliżali się do naszego pojazdu mamy wyraźne przesłanki, aby odmówić przyjęcia mandatu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »